České dráhy dostaly pokutu kvůli novým vlakům. Zvýhodnily Škodu, tvrdí úřad

ČTK ČTK
25. 11. 2016 12:03
Díky dodatku ke smlouvě nemohl státní dopravce požadovat pokutu za opožděnou dodávku každého vlaku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Brno – Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 200 000 korun pro České dráhy. Státem ovládaný podnik podle něj nezákonně změnil smlouvu na dodávky elektrických vlaků, konkrétně patnácti třívozových elektrických jednotek.

České dráhy v červnu 2012 uzavřely dodatek k původní kupní smlouvě se společností Škoda vagonka z roku 2011. Dodatek měnil ustanovení týkající se smluvní pokuty v tom smyslu, že dráhy nově nebyly oprávněny požadovat pokutu za prodlení s dodávkou jednotlivé jednotky.

"Dodatkem došlo k podstatné změně smlouvy," uvedl Rafaj. Zadavatel zakázky podle úřadu může udělat jen takové změny smlouvy, které nejsou podstatné. "Vybraný dodavatel byl změnou provedenou dodatkem zvýhodněn oproti jiným konkurenčním uchazečům," dodal Rafaj.

Rozhodnutí antimonopolního úřadu nyní prozkoumají právníci Českých drah. "Trváme na tom, že k pochybení z naší strany nedošlo, rozhodnutí ÚOHS analyzujeme a ve lhůtě pro podání opravného prostředku zvolíme odpovídající postup," řekl mluvčí dopravce Radek Joklík.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy