Českým drahám přibývají cestující, lákají je nová a modernizovaná vozidla

ČTK ČTK
7. 11. 2016 11:35
Rostoucí počet cestujících evidují České dráhy od roku 2010. Počet cestujících postupně vzrostl ze 163 milionů na nynějších 170 milionů ročně.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: České dráhy

Praha - České dráhy za devět měsíců letošního roku přepravily téměř 129 milionů cestujících. Meziročně jde o téměř dvoumilionový růst, tedy o 1,5 procenta. Nárůst cestujících je patrný tam, kde jsou nasazována nová nebo modernizovaná vozidla, a v příměstské dopravě.

"Rostoucí počet cestujících zaznamenáváme jak ve vnitrostátní tak v mezistátní dopravě. Především jde o linky, kde jsme modernizovali své soupravy nebo výrazně zkrátili cestovní časy," uvedl předseda představenstva Českých drah Pavel Krtek.

Konkrétně jde ve vnitrostátní dálkové dopravě například o linky z Prahy do Chebu přes Plzeň, z Prahy do Českých Budějovic, do Brna nebo do severomoravského regionu. V mezistátní dopravě se nejlépe daří linkám z ČR do Rakouska a Německa.

Rostoucí počet cestujících evidují České dráhy od roku 2010. Počet cestujících postupně vzrostl ze 163 milionů na nynějších 170 milionů ročně. Kromě počtu cestujících sledují železniční dopravci ukazatel železničního výkonu, který zohledňuje ujetou vzdálenost v kilometrech. Podle něj se výkon osobní přepravy ČD během letošních tří čtvrtletí zvýšil o 3,5 procenta na 5,5 miliardy takzvaných osobokilometrů.

České dráhy denně vypraví na sedm tisíc vlaků. V pololetí letošního roku hospodařila skupina Českých drah, kam patří rovněž nákladní ČD Cargo či například Výzkumný ústav železniční, se ziskem 273 milionů korun.

Konkurenční soukromý RegioJet loni přepravil v České republice přes tři miliony cestujících, což byl meziroční růst o 26 procent. Další soukromý železniční dopravce Leo Express loni přepravil 1,1 milionu lidí. To bylo o 210 000 tisíc meziročně více.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy