Ztráty výrobců při prohibici: Denně 15 milionů korun

ČTK ČTK
17. 9. 2012 12:12
Státní pokladna každý den kvůli zákazu prodeje tvrdého alkoholu přijde o 25 milionů
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha  - Výrobci a dovozci lihovin v důsledku prohibice denně přicházejí zhruba o 15 milionů korun. Řekl to prezident Unie výrobců a dovozců lihovin Petr Pavlík.

V celém Česku platí od pátečního večera zákaz prodeje, podávání a nabízení lihovin s obsahem alkoholu nad 20 procent. Metanol připravil zatím o život 21 lidí. Desítky otrávených skončily v nemocnici.

"Roční tržby členů unie bez spotřební daně odhadujeme na 4,5 miliardy korun, celkově v oboru pak na 5,5 miliardy," uvedl Pavlík.

Nařízení vlády podle něj přímo dopadá zhruba na 1000 zaměstnanců likérek. "Je však třeba si uvědomit, že produkce lihovin je silně navázána na další domácí obory," podotkl šéf unie. Prohibice tak nepřímo zasahuje také zemědělce, cukrovarníky, skláře či dopravce.

Stát přichází o 25 milionů denně

O velké peníze přichází v důsledku zákazu prodeje lihovin také stát. Náměstek ministra financí Ladislav Minčič v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce odhadl, že státní pokladna přichází o 25 milionů korun denně, tedy 750 milionů korun měsíčně.

Odhad zahrnuje výpadek spotřebních daní i daně z přidané hodnoty. Loňské výnosy spotřební daně z lihu činily zhruba sedm miliard korun.

Černá je až čtvrtina trhu

Podle Minčiče ministerstvo financí ve spolupráci se Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí, resortem zemědělství a výrobci lihovin připravuje návrhy na potírání černého trhu s lihovinami.

Černý trh podle odhadů ministerstva financí tvoří asi desetinu celkového trhu s tvrdým alkoholem. Unie výrobců a dovozců lihovin odhadují jeho podíl až na čtvrtinu.

Ministerstvo zdravotnictví v pátek zakázalo prodej a nalévání tvrdého alkoholu nad 20 procent na celém území republiky. Porušení zákazu je správní delikt. Podnikatel za něj může dostat pokutu až tři miliony korun, jeho provozovna může být dočasně uzavřena.

Pokud by pití prodával, mohl by být podezřelý z trestného činu obecného ohrožení, kde tresty přesahují deset let vězení a hrozí i trest výjimečný. Možné je i obvinění z trestného činu ohrožení zdraví závadnými potravinami z nedbalosti.

Podívejte se na etikety lahví, v nichž byl nalezen závadný alkohol. Může jít o padělky:


 

Právě se děje

Další zprávy