reklama
 
 

Železniční zakázku desetiletí vyhrál Metrostav

21. 9. 2012
Metrostav ve spolupráci s firmou Subterra

Praha - Železniční trať mezi Plzní a Rokycany zrekonstruuje Metrostav ve spolupráci s firmou Subterra za 3,97 miliardy korun.

"Sdružení těchto dvou společností nabídlo za rekonstrukci nejnižší cenu, a hodnotící komise proto doporučila právě tuto nabídku," řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.

Cena nabídnutá Metrostavem je zhruba o polovinu nižší, než správa železnic původně očekávala.

Doporučení hodnotící komise musí podle Hally nejprve schválit generální ředitel Správy železniční dopravní cesty Jiří Kolář. Navíc běží patnáctidenní lhůta, po kterou se mohou neúspěšní uchazeči odvolat.

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) zakázku na modernizaci trati mezi Rokycany a Plzní označuje jako zakázku desetiletí. Hodnotu stavby zhruba 21 kilometrů dlouhého úseku společnost původně odhadla na 7,5 miliardy korun.

Do Plzně o 35 minut rychleji

Stavba navazuje na úsek ze Zbirohu do Rokycan, který má být dokončený letos v říjnu, a je součástí III. tranzitního koridoru mezi Prahou a Chebem.

Kromě těchto úseků zbývá k plnému dokončení trati ještě modernizovat úsek z Prahy do Černošic a dokončit průjezd Plzní, na němž se pracuje od března.

Po modernizaci celé trati budou moci vlaky jezdit rychlostí až 130 kilometrů za hodinu, vlaky s naklápěcími skříněmi ještě o 30 kilometrů za hodinu více. Spojení Praha-Plzeň se po dokončení zkrátí ze 104 na 70 minut.

Celkové náklady na modernizaci více než dvousetkilometrové trati Praha-Plzeň přesahují 30 miliard korun. Většinu nákladů má pokrýt EU z Operačního programu Doprava.

autor: ČTK | 21. 9. 2012

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama