Z daňových rájů je ovládáno už přes 13 tisíc firem v ČR

Ekonomika Ekonomika
22. 1. 2014 10:05
V oblibě vede Nizozemsko, kde je registrováno 4368 vlastníků firem z českého obchodního rejstříku.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Počet českých společností, které mají vlastníka se sídlem v daňovém ráji, ke konci loňského roku přesáhl 13 tisíc. Během roku se tak zvýšil o 2,9 procenta. Statistiky zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

Majitelé z destinací považovaných za daňový ráj kontrolovali ke konci loňského roku 3,3 procenta českých firem. Do základního kapitálu těchto podnikatelských subjektů investovali 399,8 miliardy korun, což představuje 16 procent celkového základního kapitálu českých firem. Téměř tři pětiny (58 procent) společností s vlastníkem z daňového ráje podniká v oblasti nemovitostí nebo obchodu.

V oblibě vede Nizozemsko, kde je registrováno 4368 vlastníků firem z českého obchodního rejstříku. Následují Spojené státy americké (2939), Kypr (2018), Lucembursko (1144) a Seychely (717).

„Loňský rok pokračoval tlak Evropské unie a USA na off-shore destinace, jejichž důsledkem byla například změna legislativy na Seychelách, které podnikatelé vyhledávali zejména kvůli zajištění anonymity. Ačkoliv je zřejmé, že kolem daňových rájů přituhuje, v roce 2014 neočekáváme dramatický pokles zájmu," říká analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Podnikatelé budou podle ní využívat jiné, zřejmě komplikovanější možnosti pro zajištění anonymity, ochrany majetku nebo snížení daní. Zájem podnikatelů podle ní podpořil i loňský „zákaz anonymních akcií" v Česku a výsledky předčasných voleb.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Britská Dolní sněmovna odmítla změny v brexitovém zákoně

Britská Dolní sněmovna ve středu odmítla všechny změny, které v prováděcím zákonu k brexitové dohodě učinila horní komora. Sněmovna lordů chtěla mimo jiné lépe chránit občany EU či dětské uprchlíky. Návrh brexitového zákona nyní znovu poputuje do horní komory, která se může opět pokusit přijmout dodatky. Podle agentury Reuters ale termín brexitu v ohrožení není. Británie by měla EU opustit 31. ledna, tedy za devět dní.

Poslanci Dolní sněmovny, ve které mají konzervativci premiéra Borise Johnsona výraznou většinu, schválili návrh zákona o brexitu již 9. ledna. Sněmovna lordů, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy