Z daňových rájů je ovládáno už přes 13 tisíc firem v ČR

Ekonomika Ekonomika
22. 1. 2014 10:05
V oblibě vede Nizozemsko, kde je registrováno 4368 vlastníků firem z českého obchodního rejstříku.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Počet českých společností, které mají vlastníka se sídlem v daňovém ráji, ke konci loňského roku přesáhl 13 tisíc. Během roku se tak zvýšil o 2,9 procenta. Statistiky zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

Majitelé z destinací považovaných za daňový ráj kontrolovali ke konci loňského roku 3,3 procenta českých firem. Do základního kapitálu těchto podnikatelských subjektů investovali 399,8 miliardy korun, což představuje 16 procent celkového základního kapitálu českých firem. Téměř tři pětiny (58 procent) společností s vlastníkem z daňového ráje podniká v oblasti nemovitostí nebo obchodu.

V oblibě vede Nizozemsko, kde je registrováno 4368 vlastníků firem z českého obchodního rejstříku. Následují Spojené státy americké (2939), Kypr (2018), Lucembursko (1144) a Seychely (717).

„Loňský rok pokračoval tlak Evropské unie a USA na off-shore destinace, jejichž důsledkem byla například změna legislativy na Seychelách, které podnikatelé vyhledávali zejména kvůli zajištění anonymity. Ačkoliv je zřejmé, že kolem daňových rájů přituhuje, v roce 2014 neočekáváme dramatický pokles zájmu," říká analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Podnikatelé budou podle ní využívat jiné, zřejmě komplikovanější možnosti pro zajištění anonymity, ochrany majetku nebo snížení daní. Zájem podnikatelů podle ní podpořil i loňský „zákaz anonymních akcií" v Česku a výsledky předčasných voleb.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy