Analýza ukázala, co se dělo v České exportní bance

Zuzana Kubátová Zuzana Kubátová
22. 1. 2014 6:30
Určitá podezření z překročení zákona se v analýze potvrdila, říká současný šéf ČEB.
Jiří Klumpar, generální ředitel a předseda představenstva České exportní banky
Jiří Klumpar, generální ředitel a předseda představenstva České exportní banky | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Právní analýza, kterou si nechala udělat Česká exportní banka, potvrdila, že banka při práci s dlužníky v minulých obchodních případech překračovala zákon. O analýze jako první informoval deník Insider.

V České exportní bance, ale také ve státní pojišťovně EGAP minulý týden zasahovala protikorupční policie. Zatím nikoho neobvinila. Podezření z porušování předpisů ale stále jasněji míří na nejvyšší vedení banky z dob, kdy jí šéfoval Lubomír Pokorný.

Policie se zajímá o deset úvěrů, jež banka v letech 2005 až 2011 poskytla na exportní projekty českých společností Sklostroj Turnov, developerské ECM a stavební PSJ.

Analýza míří na konkrétní lidi

"Určitá podezření z překročení zákona se v analýze potvrdila. Já osobně doporučuji, abychom postupovali cestou trestního oznámení," citoval deník Insider současného generálního ředitele banky Jiřího Klumpara.

Trestní oznámení by podle něj měla banka podat na neznámého pachatele.

"Analýza sice identifikuje i konkrétní odpovědné osoby, nicméně ne v takové poloze, abychom mohli na někoho konkrétního ukázat a klasifikovat jeho postup jako trestný čin. To je úkol pro specialisty, do toho by banka neměla vstupovat," doplnil Klumpar.

Zdroje z České exportní banky zmiňují jako nejpravděpodobnějšího kandidáta na případné stíhání právě exředitele Pokorného, který do čela banky nastoupil v létě roku 2008, za vlády Mirka Topolánka a ministra financí Miroslava Kalouska. Odcházel na podzim 2010, když ho Kalousek dotlačil k rezignaci.

Byznys v deníku Insider

Kdo ponese zodpovědnost za to, co se dělo v ČEB, a proč? Čtěte v deníku Insider

 

Právě se děje

před 13 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 56 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy