Hypotéky zůstávají rekordně levné, ukazuje statistika

Ekonomika Ekonomika
22. 1. 2014 6:54
Průměrná sazba u nově sjednaných smluv klesla z listopadových 3,09 na 3,06 %.
Jedenáctiletá historie v grafu.
Jedenáctiletá historie v grafu. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Úrokové sazby u hypotečních úvěrů během prosince mírně klesly. Průměrná sazba u nově sjednaných smluv klesla z listopadových 3,09 na 3,06 procenta. Na historicky nejnižší úrovni byla loni v červnu, kdy spadla na 2,95 procenta.

Vyplývá to z nejnovější statistiky Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot v nově uzavřených smlouvách.

„Prosinec 2013 na rozdíl od minulých let žádné překvapení nepřinesl. Banky na závěr roku ani příliš nevymýšlely nové akce, protože většinu své energie věnovaly aktualizacím svých metodik a materiálů souvisejících se zavedením nového občanského zákoníku,“ řekl k výsledkům Hypoindexu Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

Hypoindex za prosinec napočítal hypotéky v celkovém objemu 13,5 miliardy korun. Potvrdily se tak expertní odhady, které říkaly, že hypoteční trh za celý rok 2013 uzavřel smlouvy za zhruba 155 miliard korun. To je historické maximum.

Oproti předchozímu rekordu z roku 2007, kdy banky uzavřely hypotéky za 142 miliard, ale loni výrazně narostl podíl refinancování. To tvořilo zhruba třetinu z celkové sumy.

I kvůli nárůstu vlivu refinancovaných hypoték nyní v České národní bance vzniká nová statistika úvěrového trhu, která by měla být zveřejněna nejdříve v červenci 2014.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Ministerstvo financí připravilo další úlevu pro podnikatele. Těm, které zasáhla pandemie, odloží splatnost DPH do konce roku

Ministerstvo financí posune splatnost daně z přidané hodnoty (DPH) pro podnikatele z maloobchodu a služeb, na které přímo dolehla nejnovější vládní opatření v boji s koronavirem. Resort o tom informoval v pondělí. Splatnost DPH  za třetí čtvrtletí a září, která připadá na toto pondělí, posune resort do konce roku. MF zároveň upozornilo na to, že pardon se nebude týkat prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně, a proto je nutné daňové přiznání i kontrolní hlášení podat v zákonné lhůtě. Odklad splatnosti MF provede prominutím úroků za pozdě zaplacenou daň.

Zdroj: ČTK
Další zprávy