Vysočina není vysočina, 5 z 10 salámů nevyhovělo

Tomáš Fránek
30. 11. 2011 16:05
Kontrola ukázala nevalnou kvalitu salámu Vysočina v obchodech
Foto: Kostelecké uzeniny

Brno - Pět z deseti salámů Vysočina nevyhovělo v testu kvality, který uskutečnila Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Inspekce vzorky oblíbeného salámu odebrala v celkem sedmi obchodech v Jihomoravském kraji.

"Čtyři vzorky vykazovaly přítomnost kostní drti, což indikuje použití strojně odděleného masa. To je však pro výrobky prodávané jako salám Vysočina nepřípustné," uvedl mluvčí inspekce Michal Spáčil.

Tři vzorky měly nadlimitní aktivitu vody, což se může negativně projevit na trvanlivosti výrobku. Dva vzorky neměly požadovanou hodnotu obsahu čisté svalové bílkoviny.

Firmám hrozí pokuty. Inspekce chce dělat kontroly i v dalších regionech.

Nevyhovující kvalitu měly salámy v prodejnách Tesco Stores, Lidl, Billa a Spar. Pocházejí od výrobců Pejskar & spol. a Kostelecké uzeniny.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Litevský prezident dal milost dvojici ruských špionů

Litevský prezident Gitanas Nauséda dal milost dvojici ruských občanů, kteří byli v Litvě předloni odsouzeni za špionáž. Podle agentury AFP informoval prezidentský úřad. Nauséda tak otevřel cestu k možné výměně špionů s Moskvou.

Litevská média s odvoláním na nejmenované zdroje informovala, že Rusové Nikolaj Filipčenko a Sergej Mojsejenko by mohli být vyměněni za Aristidise Tamošaitise a Jevgenije Mataitise.

Filipčenko si v litevském vězení odpykává desetiletý trest za pokusy zverbovat pracovníky litevské rozvědky k instalování odposlechu v rezidenci bývalé prezidentky Dalie Grybauskaitéové a Mojsejenko trest v délce deseti a půl roku za to, že dodával Rusku informace o činnosti litevské armády.

před 1 hodinou

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci. Vítr na horní stanici dosahuje 90 kilometrů v hodině, přípustných je přitom 58 km/h, pak už je provoz nebezpečný. Podle prognóz počasí zřejmě nebude možné kvůli větru jezdit po celý den, řekl přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí, v provozu je přes 85 let. V minulosti stávala kvůli větru zhruba dvakrát až třikrát za rok. V posledních letech ale větrných dnů přibývá.

Silný vítr fouká v pátek také v Jizerských horách a Krkonoších, další problémy ale hlášeny nejsou. Meteorologové vydali na dnešek výstrahu, vítr může na horách dosáhnout v nárazech 70 až 90 kilometrů v hodině.

Další zprávy