Ministerstvo financí potvrdilo údaje, které zveřejnilo již na počátku roku. Na průměrnou čtyřčlennou rodinu tak nyní připadá dluh téměř 270.000 korun. V roce 2004 to bylo mírně přes 232 tisíc korun.
"Nárůst dluhu o 100 miliard korun znamená, že každého z nás stát do budoucna zadlužil zhruba o 9760 korun. V situaci, kdy česká ekonomika roste historicky nadprůměrně silným tempem, by mělo být zdravou ambicí vlády rozpočtové schodky dále snižovat a tím i zpomalit tempo růstu veřejného dluhu," uvedl hlavní analytik PPF Asset Managementu Radomír Jáč.
Podle Jáče nárůst dluhu znamená, že dluh vzrostl na úroveň 23,6% HDP. "Pokud porovnáme vývoj veřejných financí a veřejného dluhu v České republice se zbytkem Evropské unie, tak i nadále lze konstatovat, že úroveň ať již vládního dluhu či veřejného dluhu v širším pojetí je v případě české ekonomiky v rámci Evropské unie podprůměrná, tedy relativně nízká," dodal Jáč
Vedle dluhů ještě stát vlastní rizikové záruky za 88,9 miliardy korun. Výše dluhu podle ekonomů není problém, příliš vysoká je však rychlost zvyšování dlužné částky. Poslední tři roky se zadlužení každoročně zvýšilo přibližně o 100 miliard Kč.
Hlavní příčinou rostoucího zadlužení vlády byl i v loňském roce schodek hospodaření. Deficit rozpočtu dosáhl 56,4 miliardy Kč. Dalších 30 miliard korun činila úhrada části ztráty České konsolidační agentury. Tento dluh byl financován především z emise nových vládních dluhopisů. "V loňském roce Česká republika zaznamenala rekordně nízké úrokové sazby, což byl de facto jediný pozitvní vliv ve vývoji státního dluhu, protože vláda zaplatila méně na úrocích za správu dluhu," řekl Petr Sklenář z Atlantik finanční trhy.
"Zveřejněný státní dluh představuje pouze část celkového vládního dluhu, protože státní dluh zahrnuje pouze dluh centrální vlády. Pokud se do státního dluhu zahrnou státní garance, záruky, dluhy mimorozpočtových fondů, zdravotních pojištoven a samospráv, dosahoval celkový veřejný dluh na konci roku 2005 podle našeho odhadu úrovně asi 1,1 bilionu korun," dodal Sklenář.
Většinu ze všech dlužných peněz si stát půjčil v Česku. V zahraničí vláda dluží téměř 79 miliard Kč, které si půjčila vydáním dluhopisů v eurech. Dalších zhruba 30 miliard korun si stát půjčil od Evropské investiční banky.
Experti se domnívají, že pokud tempo zadlužování státu bude pokračovat, tak by ke konci roku 2010 dosahoval státní dluh téměř 1,4 bilionu korun. Přitom před vládou stojí stále odkládané reformy zdravotnictví, penzijního systému a sociálního státu, což samozřejmě bude představovat velké jednorázové zatížení vládních financí a potenciální jednorázové zvýšení dluhu.