Udejte konkurenci s kradenými programy, vyzývá BSA

Ekonomika Ekonomika
4. 10. 2009 8:10
Výzvu dostane 20 tisíc malých a středních firem
Koupil váš zaměstnavatel dostatek licencí od každého programu?
Koupil váš zaměstnavatel dostatek licencí od každého programu? | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Znemožněte vaší konkurenci nelegální obohacování! Proč by měla vydělávat díky pirátskému softwaru, když vy máte programy legální a poctivě jste za ně zaplatili? Podobnou výzvu rozešle protipirátská organizace BSA více než 20 tisícům malých a středních firem v Česku.

Věří, že tak dosáhne snížení počtu nelegálně nainstalovaných programů.

„Reagujeme tak na značný nárůst počtu žádostí o zásah proti firmám, které užívají nelegální software. Obracejí se na nás nejčastěji zástupci firem, které si software poctivě kupují a cítí se nekalou hospodářskou soutěží konkurence ohroženy," vysvětluje Jan Hlaváč, tiskový mluvčí BSA.

Upozornění na nelegální software je možné odeslat jednoduše prostřednictvím internetových stránek BSA.

Lepší se to, ale pomalu

Podle studie analytické společnosti IDC je v České republice až 38 procent softwaru nelegálních. Tvůrci ukradených programů tak přišli o 3,3 miliardy korun. I přesto se však v posledních 14 letech v Česku podařilo výskyt nelegálního softwaru snížit, a to o necelou třetinu.

V poslední době tomu napomáhají právě podněty od firem, které používají legálně koupené programy. Vadí jim, že nemohou cenově konkurovat těm, kdo za stejný program nemuseli platit.

„Často se setkáváme s tím, že firma například o patnácti konstruktérech si koupí pouze tři licence a zbytek instalací softwaru provede nelegálně," upřesňuje Filip Hvízdal, obchodní manažer společnosti Autodesk, která vyvíjí software pro konstruktéry a designéry.

Američané lákají na milion

Zatímco v Česku BSA apeluje hlavně na nefér konkurenční výhody, v USA je výzva ještě razantnější. Kdo pomůže odhalit nelegální software ve firmě, může si vydělat až milion dolarů.

Musí ovšem oznámit pirátství spáchané společností nebo organizací, která nainstalovala nelegální kopie programů do svých počítačů. Tedy ne jedince, který má v pracovním počítači stažený nějaký software.

Zároveň musí autor zprávy uvést své kontaktní údaje. Výše odměny takového „tipaře" v USA se odvíjí od vyrovnání, které odhalená společnost zaplatí poškozenému výrobci softwaru.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy