Microsoft brzy představí bezplatnou antivirovou službu

ČTK ČTK
11. 6. 2009 0:15
Služba "Morro" má nabízet základní prostředky pro boj s viry
Foto: Microsoft

Boston - Americký softwarový gigant Microsoft bude brzy připraven představit svou dlouho očekávanou bezplatnou antivirovou službu.

Má se stát konkurencí pro antivirové produkty firem Symantec a McAfee.

Microsoft nyní podle mluvčího testuje prvotní verzi služby mezi svými zaměstnanci. Brzy však zpřístupní zkušební verzi produktu na svých internetových stránkách.

Microsof a konkurence

Nová služba by mohla zasáhnout tržby firem Symantec a McAfee, které získávají miliardy dolarů ročně za ochranu osobních počítačů před útoky hackerů. "Je to dlouhodobá konkurenční hrozba," řekl ke službě Microsoftu analytik Daniel Ives ze společnosti FBR Capital Markets. Dodal však, že krátkodobé dopady budou minimální.

Služba označovaná jako Morro bude podle Microsoftu nabízet základní prostředky pro boj se širokou škálou počítačových virů. Služba tak bude pravděpodobně srovnatelná s levnějšími produkty firem Symantec a McAfee, které stojí zhruba 40 dolarů (765 Kč) ročně, napsala agentura Reuters.

Představitelé firem Symantec a McAfee již dříve uvedli, že novou službu Microsoftu nepovažují za hrozbu.

Mluvčí společnosti McAfee dnes upozornil, že jeho podniku se již nyní daří výrazně zvyšovat tržby navzdory existující konkurenci ze strany bezplatných antivirových produktů.

Microsoft a krize

Microsoft se nyní podobně jako další firmy potýká s důsledky světové hospodářské a finanční krize.

Zisk společnosti se ve třetím finančním čtvrtletí končícím v březnu meziročně propadl o 32 procent na necelé tři miliardy dolarů. Tržby se snížily o šest procent na 13,6 miliardy dolarů. Zaznamenaly tak první meziroční pokles ve 23leté historii podniku. Microsoft nicméně zůstává jednou z nejziskovějších a nejbohatších firem na světě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy