Praha - Manažerem roku 2012 se stal generální ředitel a předseda představenstva Vítkovice Holding Jan Světlík. Manažerkou roku byla zvolena ředitelka a majitelka společnosti Abydos Olga Kupec.
Vítěze ankety 20. ročníku soutěže, kterou pořádá Manažerský svazový fond, vybrala komise z 86 finalistů.
Titulem Vynikající manažer střední firmy byl oceněn předseda představenstva společnosti Tescan Jaroslav Klíma. Vynikajícím manažerem malé firmy je jednatel a předseda představenstva DC Vision Libor Witassek. Titul Mladý manažerský talent získal ředitel a místopředseda představenstva výrobního družstva Dřevojas Svitavy Petr Blažek. Do Síně slávy byli uvedeni manažerští matadoři Rudolf Černý, Vladimír Feix a Jan Wiesner.
Vítěz zůstal firmě věrný
Světlík vystudoval v roce 1982 na VŠB v Ostravě obor tváření kovů. Nastoupil do Vítkovických železáren a strojíren jako kovář - lisař a firmě zůstal věrný. Prošel v ní řadou funkcí.
Při privatizaci v roce 1998 skončila ve Vítkovicích po 162 letech výroba surového železa. V roce 1999 koupil Světlík vítkovickou Lahvárnu, stal se jejím generálním ředitelem a předsedou představenstva. Generálním ředitelem a předsedou představenstva Vítkovice Holding a řady jejich dceřiných společností je od roku 2003.
Soutěž Manažer roku si bere za cíl objektivně a nezávisle vybrat a zviditelnit nejlepší lídry českého managementu, špičky ve svém oboru, významné osobnosti, jejichž metody jsou přínosem nejen pro rozvoj firem a ekonomiky i společnosti. Účastníci soutěže nejsou hodnoceni jen papírově, tedy podle čísel a výsledků na přihlášce, ale uvedená fakta prověřuje odborná hodnotitelská komise v praxi, a to i formou manažerského auditu přímo na pracovišti.
Projekt Manažera roku vyhlašují Svaz průmyslu a dopravy ČR, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR a Česká manažerská asociace. Jeho hlavním cílem je ocenit vynikající manažerské osobnosti jako příklad pro ostatní.
Za dobu existence soutěže do finále postoupilo 1198 manažerů a manažerek. Byli mezi nimi například Lubomír Stoklásek z Agrostroje Pelhřimov, Eva Syková z Akademie věd ČR, Senta Čermáková z Hewlett Packard, Zbyněk Frolík z Linetu, Jan Mühlfeit z Microsoftu či Štěpán Popovič z Glaverbel Czech.
Státní správa nefunguje
Finalisté a vyhlašovatelé soutěže Manažer roku také vydali výzvu ke společné nápravě řízení státní správy pod názvem "Zahajme celonárodní odbornou debatu, prosaďme kvalitu managementu soukromé sféry i do státní správy."
Vyjadřují v ní mimo jiné silné znepokojení nad tím, že politické reprezentace nejsou schopny se dohodnout na jednotném postupu napříč politickým spektrem a společně nastartovat dlouhodobé změny. Pro nápravu současného stavu podle nich chybí dlouhodobější vize a hodnoty, které by byly vodítkem při rozhodování o důležitých parametrech podmínek podnikání.
"Chceme jasný směr vývoje země, který bude politiky akceptován a naplňován. Chceme jasná, kontrolovatelná, pragmatická rozhodnutí. Chceme odpovědnost v jednání politiků. Chceme personálně stabilizovanou a transparentní rozhodovací a výkonnou strukturu státu disponující manažerskými kvalitami. Chceme, aby legislativa nebyla jako kolotoč paragrafů, které mnohdy nevycházejí ze znalosti dopadů na hospodářství. Vyzýváme ke společnému úsilí k nápravě řízení státní správy. Zahajme celonárodní odbornou debatu," stojí mimo jiné ve výzvě podnikatelů.