Švýcarský ústup varuje, návrat k marce nemusí vyjít

Tomáš Fránek
7. 9. 2011 10:02
Statisíce lidí v Evropě mají radost, silný frank oslabuje
Švýcarský frank dosáhl na nová historická maxima.
Švýcarský frank dosáhl na nová historická maxima. | Foto: Reuters

Bern Švýcarsko není izolovaný ostrov ekonomiky v Evropě a musí zásadně ustupovat ze svých pozic.

Švýcarská banka se tak rozhodla, že zkrotí příliš nadhodnocený frank, který láká investory, ale naopak ubližuje domácím exportérům, a tím i celé ekonomice. Centrální banka tak frank naváže na euro a nebude tolerovat silnější kurz franku proti euru než 1,20 franku.

Jde o zásadní ústup, který pomůže jak švýcarské ekonomice, tak milionům lidí v Evropě, kteří mají úvěry na domy a auta právě ve francích. Statisícům Maďarů, Poláků, ale také Rakušanů totiž silný frank výrazně úvěry prodražil a mnozí se už dostali do existenčních potíží.

Jaké dluhopisy koupí?

Na rozhodnutí švýcarských bankéřů vydělá Německo, bankéři budou nakupovat dluhopisy.  "Pravděpodobně to budou super bezpečné německé vládní dluhopisy, zatímco rizikové španělské či italské zůstanou na ocet. Jinak řečeno profitovat z rozhodnutí banky bude německý daňový poplatník. A konečně na své si přijde i střední Evropa. Zkrocením franku se uleví nepochybně maďarským a polským domácnostem, které si v letech 2006-2008 neprozřetelně vzaly půjčky (především hypotéky) ve švýcarské měně," uvedl Jan Bureš z ČSOB.

Švýcarsko, které má nejvíce konkurenceschopnou ekonomiku na světě, nejvíce vyváží do Německa, kam míří zhruba pětina exportu, další desetina putuje do USA. Země vyváží i do Asie, ale 60 procent exportu směřuje do Evropy. Další důležité destinace kromě Německa jsou Francie, Itálie, Velká Británie a Španělsko.

Silný frank ohrožoval třeba výrobu slavného ementálu, zisky klesaly i velkým firmám. Švýcarská ekonomika tak rostla ve druhém čtvrtletí nejpomaleji od roku 2009 a růst zřejmě podle analytiků dále zpomalí.

Klesly zisky

Švýcarskému potravinářskému a nápojovému gigantu Nestlé tak třeba kvůli silnému franku klesl v pololetí čistý zisk o 24 procent na 4,7 miliardy franků (108,6 miliardy Kč).

Podle německých expertů rozhodnutí švýcarských bankéřů ukazuje, že země není izolovaný ostrov ekonomiky, ale musí spolupracovat s eurozónou.

"Vývoj ve Švýcarsku by měli vzít v potaz všichni eurokritici. Pokud by se Německo vrátilo k marce, pak by se mohl opakovat scénář jako u franku, výsledkem by bylo zhroucení německé ekonomiky. Dokonce ani Německo není ostrov," napsal deník Welt.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Útok ozbrojenců na tržišti v severní Nigérii si vyžádal nejméně 43 mrtvých

Neznámí ozbrojenci v severonigerijském státě Sokoto zabili nejméně 43 lidí. Podle agentury Reuters to dnes oznámila kancelář místního guvernéra. Dřívější informace hovořily o 30 mrtvých. Střelba začala na tržišti ve městě Goronyo v neděli večer a pokračovala do dnešního rána, uvedl v prohlášení guvernér Aminu Waziri Tambuwal.

Místní obyvatel a obchodník Iliyasu Abba agentuře Reuters sdělil, že v márnici ve všeobecné nemocnici v Goronyu je 60 těl. Dalším lidem se podle zdroje podařilo před střelci uprchnout, ale utrpěli zranění. "Ozbrojenci vtrhli na trh, jelikož tam bylo mnoho zákazníků a obchodníků," řekl. Útočníci podle něj nejprve trh obklíčili a pak začali střílet do všech směrů. Ozbrojenci podle Abby také nejprve přemohli policii, která se proti nim pokusila zakročit. Mluvčí policie na žádost o komentář nereagoval.

Místní guvernér v prohlášení požádal, aby byly do oblasti vyslány armádní posily.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

KLDR odpálila podle Soulu a Tokia balistickou raketu

Severní Korea odpálila do moře východně od svých břehů nejméně jednu balistickou raketu, oznámily světové agentury s odvoláním na jihokorejskou a japonskou armádu. Prvotní informace hovořily o blíže neurčené střele. KLDR tak pokračuje v sérii testů, se kterými začala před několika týdny, podotkla agentura AFP. Japonský premiér Fumio Kišida zároveň uvedl, že Severní Korea  odpálila zřejmě dvě rakety.

Jedna balistická raketa byla odpálena z blízkosti pobřežního města Sinpcho, kde se nachází severokorejská ponorková základna a režim tam uskladňuje vybavení pro zkušební odpaly raket z podvodních plavidel, přiblížila agentura Reuters, podle níž z tohoto místa KLDR v minulosti vypálila i jiné druhy raket.

Zdroj: ČTK
Další zprávy