Evropané mají strach, švýcarský frank jim bere domy

Tomáš Fránek
2. 8. 2011 8:50
Švýcarský frank je maximálních hodnotách, a to komplikuje život lidem po celé Evropě

Brno - Půl milionu Maďarů, 700 tisíc Poláků nebo až 250 tisíc Rakušanů nyní s velkými obavami sleduje kurs švýcarského franku.

Frank totiž láme rekordy a jeho síla prodražuje úvěry, které musí statisíce Evropanů splácet. A měna pokládaná za bezpečný přístav pro investory, tak třeba Maďarům, kteří si za úvěry ve francích postavili domy, zvýšila splátky až o padesát procent.

Před krizí bylo totiž v části evropských států módou brát si úvěry ve švýcarských francích.  A co se tehdy jevilo jako výhodný obchod, je teď pro mnohé dlužníky velkým problém, který je může připravit o střechu nad hlavou.

Dvě třetiny úvěrů

V Maďarsku jsou dvě třetiny úvěrů na domy ve švýcarských francích. Maďarská vláda se dohodla s bankami na tom, že lidé budou platit až do roku 2014 splátky podle pevného kurzu franku. Rozdíl mezi umělým a tržním kurzem se ale bude evidovat na speciálním účtu a po splatnosti dohody musí lidé i s úroky svoje dluhy zaplatit.

Sto tisíc dlužníků v Maďarsku už ale nesplácí úvěry více jak tři měsíce a na ty se dohoda nevztahuje. A tito lidé tak už přijdou o svoje domy.

V Rakousku má úvěry na domy ve švýcarských francích na 250 tisíc lidí. Silný frank tak jejich úvěry prodražuje i o desítky tisíc  eur.

„U úvěrů v cizí měně je obrovský potenciál rizika," uvedl guvernér rakouské centrální banky Ewald Novotný. „Je to ekonomické šílenství," řekl  Thomas Hirmke ze sdružení spotřebitelů.

Úvěry ve švýcarských francích má i 700 tisíc Poláků nebo desítky tisíc Britů.

Od začátku krize frank posiloval. Trhy se totiž obávají, že dluhová krize v eurozóně přeroste v krizi solventnosti. Švýcarský frank je proto nyní mezi investory oblíbený, je totiž relativně bezpečný.

Stejně jako Euro

Zdá se, že švýcarský frank postupně dotahuje na euro," komentoval pro Bloomberg vývoj švýcarské měny John Taylor z největšího světového hedgeového fondu specializujícího se na měny FX Concepts.

„Frank zůstane silnou měnou velmi dlouho, protože dluhová krize v Evropě v nejbližší době jen tak nezmizí," řekl Bloombergu Sebastien Galy, specialista na měny ze Société Générale. Podle některý odhadů by se mohl kurz eura a franku letos dostat dokonce až na poměr jedna ku jedné.

Silný frank má ale i nevýhody, jak ukázaly výsledky švýcarské banky UBS. Její čtvrtletní zisk se snížil téměř o polovinu. Očekává se proto, že pro silnému franku může zasáhnout centrální banka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Kanoista Fuksa a kajakářka Paloudová na MS postoupili přímo do finále kilometru

Kanoista Martin Fuksa postoupil do finále mistrovství světa na 1000 metrů. Rozjížďku díky výbornému závěru vyhrál a získal jedinou přímou postupovou pozici. Nemusí tak vpodvečer absolvovat semifinále. Tomu se vyhnula také kajakářka Anežka Paloudová, které stačilo třetí místo v rozjížďce. Přes rozjížďku a semifinále postoupil do finále dvoustovky deblkajak Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová.

Letošní dvojnásobný mistr Evropy a pátý muž olympijského závodu Fuksa po hrách v Tokiu pracoval na rychlosti, ale ani v rozjížďce neodstartoval nejlépe. Němec Conrad Scheibner v polovině trati vedl před českým reprezentantem o více než sekundu. Zhruba 300 metrů před cílem ale Fuksa mohutně nastoupil a jeho útok byl zničující. Dostal se výrazně před Scheibnera, který pak viditelně šetřil síly na semifinále. Ani Fuksa nemusel jet poslední metry naplno.

Paloudová dojela ve druhé rozjížďce za Maďarkou Alidou Gaszovou a Britkou Lizzie Broughtonovou a s přehledem uhájila postupovou třetí pozici. Stejně jako Fuksa se tak může těšit na sobotní finále.

V sobotním finálovém programu se představí rovněž kajakářky Sobíšková a Galádová. Měly na dvoustovce blízko k postupu už z rozjížďky, kde dojely čtvrté se ztrátou osmnácti setin na postupovou třetí příčku. V semifinále měly štěstí v těsném dojezdu, když skončily druhé. Rozdíl mezi druhým a nepostupovým čtvrtým místem byl jen tři setiny. Společně budou usilovat o postup ještě na pětistovce.

V dobré formě se ukázal také čtyřkajak, do něhož společně s Jakubem Špicarem, Danielem Havlem a Janem Vorlem usedl bronzový olympijský medailista z deblkajaku Radek Šlouf. Česká posádka výborně zvládla především druhou polovinu rozjížďky na 500 metrů a předčili ji jen Maďaři s olympijským šampionem ze singlkajaku Bálintem Kopaszem. Od přímého postupu Česko dělilo 27 setin sekundy. Semifinále je čeká v pátek.

Semifinále pojedou i kajakář Jakub Zavřel na kilometru, kanoistka Denisa Řáhová na pětistovce a deblkajak Tomáš Sobíšek, Jakub Brabec na kilometru. Vypadly kanoistky Martina Malíková a Jana Zetek, které v semifinále deblu na 500 metrů dojely s velkým odstupem poslední.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Salač se v MS posune do kategorie Moto2

Motocyklový jezdec Filip Salač se v příští sezoně posune v mistrovství světa do vyšší kategorie Moto2, podepsal roční smlouvu s týmem Gresini Racing. Devatenáctiletý český reprezentant aktuálně závodí třetí rok v kategorii Moto3. Dohodu o novém angažmá potvrdil prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček.

Rodák z Mladé Boleslavi debutoval v MS v roce 2018, v další sezoně začal v šampionátu jezdit pravidelně. Jeho nejlepším výsledkem je druhé místo z letošní Velké ceny Francie v Le Mans, v průběžném pořadí mu patří 17. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy