Summit EU se shodl, že nechce a nevidí protekcionismus

Karel Toman
1. 3. 2009 19:00
Potřebujeme Evropu bez bariér, zopakoval Topolánek
Mirek Topolánek na summitu o Nabucco v Budapešti
Mirek Topolánek na summitu o Nabucco v Budapešti | Foto: Reuters

Brusel - Na nutnosti jednotných pravidel pro společný postup Evropské unie v boji s hospodářskou krizí se v neděli Bruselu shodli lídři sedmadvacítky.

Český premiér Mirek Topolánek, který neoficiální summit svolal, se na tiskové konferenci po několikahodinovém neformálním jednání vyslovil proti protekcionismu a zároveň konstatoval, že  šéfové států v Evropské unii zatím žádná taková opatření nezaznamenali

Premiér řekl, že Evropa takoví krizi jeeště nečelila; zároveň protestoval proti obrazu střední a východní Evropy jako jednolitého regionu nejhůře postiženého krizí.

„Více než kdy jindy potřebujeme Evropu bez bariér a s jednotnými pravidly," shrnul jednání Topolánek a postavil se za zachování hodnot volného trhu, na kterých vznikla Hospodářská a měnová unie.

Topolánek: přestřelky s Francií jsou mediální

Na jednání se podle něj podařilo najít shodu ve společném postupu v řadě oblastí. Ať už jde o výměnu informací ohledně vládních podpor automobilkám tak, aby neškodily jinde, tak ohledně podobných opatření mateřských bank v domácích zemích vůči jejich pobočkám v jiných státech.

José Manuel Barroso na tiskové konferenci ve Strakově akademii
José Manuel Barroso na tiskové konferenci ve Strakově akademii | Foto: Ondřej Besperát

Summit se konal po dohodě českého předsednictví s Evropskou komisí. Cílem bylo sjednat společný postupu proti dopadům finanční krize. Jedním z jeho popudů byly obavy, že vlády začnou do balíčků na podporu svých ekonomik prosazovat ochranářské podmínky.

Podobné obavy pak podpořila nedávná prohlášení francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho o tom, že podpora francouzským automobilkám by měla být podmíněna jejich návratem do Francie. To české předsednictví neslo otevřeně nelibě.

Topolánek ale v neděli tyto spory označil z velké části za „dílo médií". Na bruselské schůzce podle něj k tomuto tématu panovala shoda .

Sarkozy novinářům po jednání řekl, že je spokojen s tím, že EK podpořila francouzský plán na pomoc automobilkám, ale odmítl, že jde o protekcionismus - s tím, že je to sprosté slovo.

Zároveň přitom znovu poněkud narušil obraz jednotné Evropy, když řekl, že finanční krize ve střední a východní Evropě představuje riziko pro Evropskou unii. Dodal ale, že věří v solidaritu.

K prohlášení mu nahrála žádost Maďarska o 160 až 190 miliard eur pro tento region, jež zaněla ještě dopoledne na "východním" minisummitu. Takový návrh ale nemá v EU podporu, proti je i Topolánek.

EU hledá pravidla pro finanční trhy

Evropa se podle českého premiéra s krizí dokáže vypořádat právě tehdy, pokud zaujme jednotný postoj respektující stávající pravidla.  

Klíčová je makroekonomická stabilita a jednou z hlavních cest k ní je podpora reálné ekonomiky. "Obnovit podmínky financování a uvolnění úvěrů je klíčové i pro fiskální opatření států," dodal premiér. „Musíme také zlepšit regulaci a dohled nad finančními institucemi," apeloval.

„Udělali jsme obrovský kus práce ve společném v postupu k znehodnoceným aktivům. Ukázalo se také že, země střední a východní Evropy nejsou homogenní. Mnohé udělaly impozantní pokrok a jejich vyhlídky na udržení dlouhodobého růstu jsou dobré. Každá má teď své vlastní problémy, společným postupem jsou ale řešitelné. Intenzivně jsme probírali i závěry komise De Larosiere," řekl dále Toplánek.

Předseda Evropské komise Manuel Barroso schůzku označil za velmi úspěšnou. „Chtěl bych k ní panu Topolánkovi blahopřát, byl zde velmi cítit duch solidarity a zodpovědnosti," zhodnotil schůzku.

Podle Barrosa by se právě De Larosierovou komisí navrhovaná pravidla jednotné regulace finančních institucí mohla stát základem fungování finančnictví v EU, který by pak unie mohla v dubnu předložit jako návrh skupině G20.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku u amerického Pentagonu zemřel policista i útočník, motiv je nejasný

Na autobusové zastávce uvnitř komplexu amerického ministerstva obrany v úterý zaútočil muž na člena ochranky Pentagonu a zabil ho. Sedmadvacetiletý pachatel pak následně zemřel při přestřelce. Podrobnosti incidentu, který si vynutil dočasné uzavření celého sídla amerického ministerstva obrany, zatím nejsou jasné, federální vyšetřovatelé nicméně sestavují profil útočníka a snaží se přijít na motiv jeho činu, napsala agentura AP.

Pachatelem byl podle několika vyšetřovatelů zřejmě Austin William Lanz. Podle nejmenovaných zdrojů AP se rozběhl na člena ochranky Pentagonu George Gonzaleze a pobodal ho do krku. Další policisté na místě útočníka následně zastřelili.

K útoku došlo na zastávce v bezprostřední blízkosti budovy Pentagonu, která je přestupní stanicí mezi metrem a řadou autobusových linek, a jíž denně prochází tisíce zaměstnanců ministerstva.

Mluvčí ministerstva obrany na úterní tiskové konferenci nechtěl médiím sdělit ani základní okolnosti útoku, jen zmínil, že byl napaden policista a že došlo k přestřelce. Nevyloučil také teroristický ani jiný motiv s tím, že nechce zasahovat do probíhajícího vyšetřování. Bližší informace neposkytl ani Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, koridor bude stát až do čtvrtečního rána

U Kralup nad Vltavou vykolejil ve středu brzy ráno nákladní vlak. Mimo trať skončily tři vozy. Při nehodě se nikdo nezranil, škoda na vlaku dosáhla tří milionů korun, na trati je škoda za jeden milion korun, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati je zastavený. Omezení se dotkne desítek spojů včetně mezinárodních, uvedly na svém webu České dráhy (ČD). V úseku je náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy potrvá omezení zřejmě do čtvrtečních brzkých ranních hodin, nyní na místě pokračuje odklízení vykolejených vozů, řekl Gavenda po 20:00.

Nehoda se stala krátce před 05:00 v úseku mezi Kralupy - Libčice nad Vltavou. Podle ČD vykolejil vlak jiného dopravce. "Vykolejil v prostoru výhybky," řekl Drápal. Drážní inspekce na místě zjišťovala příčiny a okolnosti nehody, vyšetřování pokračovalo celé odpoledne. Po jeho skončení na místě začalo odklízení vagonů.

"Je předpoklad, že ještě v noci, odhadem kolem půlnoci, začne oprava trati," popsal Gavenda. Mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová už dnes ráno uvedla, že není poškozené trakční vedení. Podle předběžných informací Českých drah by provoz po jedné koleji mohl být obnoven kolem 4:00.

V úseku Praha-Holešovice - Kralupy nad Vltavou funguje náhradní autobusová doprava, ovšem v omezeném počtu autobusů. Cestující mohou také využít linku Pražské integrované dopravy číslo 370.

Zdroj: ČTK
Další zprávy