Studie: V Česku se volá draho, marže operátorů obrovské

Tomáš Fránek
1. 3. 2012 20:03
Analýza se věnuje i mizernému pokrytí 3G a selhání Českého telekomunikačního úřadu

Praha -  Nadstandardní marže operátorů, předražené volání, jedna z nejhorších sítí v Evropě a nefunkční trh.

Tak v Česku podle nové studie Informačního institutu, na které se podílel ekonom a člen vládní ekonomické rady Pavel Kohout, vypadá situace s voláním z mobilů.

Podle institutu, který ve studii porovnával data a ekonomické ukazatele z několika různých pohledů, je situace v Česku nedobrá kvůli špatně fungujícímu Českému telekomunikačnímu úřadu, který nezasáhl ve prospěch českých spotřebitelů.

Blížíme se Bělorusku

Podle výsledků studie musí český zákazník platit v průměru nejdražší mobilní volání v celém vyspělém světě a má nejhorší pokrytí 3G sítí v celé Evropské unii.

"Česká republika se v 3G pokrytí na mapě Evropy blíží spíše diktátorskému Bělorusku než západním zemím. Pro tuzemské venkovské oblasti to znamená,  že jsou zcela nedostupné ve vysokorychlostních mobilních datech, a to zásadně brání jejich ekonomickému rozvoji," uvedl ekonom Pavel Kohout.

Vysoké ceny za dataroaming v zahraničí zásadně omezují naše drobné exportéry a naši konkurenceschopnost vůči zahraničí," dodal Kohout.

Marže českých operátorů: 45 procent

Čeští operátoři tak mají podle studie neobvykle vysoké marže, a to jak v porovnání s operátory v jiných zemích (často ze stejných nadnárodních firem), tak v porovnání s jinými velkými českými firmami.

Při porovnání marží u velkých firem v Česku včetně Škody Auto experti ve studii spočítali, že maximální marže dosahovaly sedmi procent, operátoři jsou ale vysoko nad průměrem a dosahují 45 procent.

"Snad jen zisky z těžby diamantů v Kongu  jsou srovnatelné s maržemi operátorů v naší zemi,"  řekl místopředseda hospodářského výboru sněmovny, poslanec Aleš Rádl, který se na studii také podílel.

Studie také porovnávala ceny volání, SMS a datových balíčků podle údajů zemí OECD, a to podle jednotlivých balíčků, které nejčastěji operátoři zákazníkům nabízejí.

Nejsme cenový úřad, brání se ČTÚ

"V průměru vyplývá, že Česko má suverénně jednu z nejdražších mobilních služeb jak v zemích  OECD, tak v zemích Evropské unie. Neexistuje tak spotřební koš, kde by ČR byla s cenami pod  průměrem vyspělých zemí," uvedli autoři studie.

Podle Informačního institutu Český telekomunikační úřad (ČTÚ) selhává ve vytváření podmínek pro řádnou hospodářskou soutěž a ochranu spotřebitelů, a proto by měla vláda a ministerstvo průmyslu a obchodu v činnosti úřadu uskutečnit změny. "ČTÚ by měl přijmout opatření například vylučující tarifikaci po minutách a další kroky vedoucí ke snížení cen mobilních služeb," uvedl Rádl.

Podle mluvčího ČTÚ Františka Maliny úřad provádí analýzy pravidelně, trh ale může regulovat pouze na velkoobchodní úrovni, a nikoliv na úrovni cen pro koncové zákazníky.

"ČTÚ ví, že situace na maloobchodním mobilním trhu není optimální. Není cenovým úřadem předlistopadové povahy, který by mohl beztrestně regulovat maloobchodní ceny," řekl ČTK.

Úřad přitom na konci loňského roku poprvé přiznal, že ceny volání v Česku jsou vysoké, a přestože operátorům klesají velmi výrazně náklady, lidé to ve svých peněženkách téměř nepoznají.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na popud exhejtmana Zimoly o registraci na vnitru požádalo hnutí Změna 2020

Radní Týnu nad Vltavou David Slepička (ČSSD) požádal ministerstvo vnitra o registraci politického hnutí Změna 2020. Učinil tak na popud jihočeského exhejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD), řekl Právu. Zimola listu napsal, že o registraci ví, ale že o ni nežádal. O budoucnosti hnutí by se prý mělo rozhodnout do konce roku.

před 1 hodinou

Lidé v Paříži protestovali před kinem, které uvedlo Polanského film

Asi čtyřicet lidí v úterý večer demonstrovalo před kinem Le Champo v pařížské Latinské čtvrti, které v předpremiéře promítalo nový film režiséra Romana Polanského J'accuse. Informovala o tom agentura AFP. Protestovat proti 86letému filmařovi se lidé rozhodli kvůli novému obvinění ze znásilnění, kterému Polanski čelí. O víkendu jej nařkla francouzská fotografka Valentine Monnierová. Činu se Polanski údajně dopustil v roce 1975, kdy dívce bylo 18 let. Demonstranti před pařížským kinem třímali nápisy jako "V tomto kině se oslavují násilníci" nebo "Polanski perzekvuje ženy". Na jednom z transparentů byla jména žen, které režiséra obvinily ze znásilnění včetně Monnierové.

před 1 hodinou

Za neštěstí v dolech na Karvinsku nemohla OKD, tvrdí vyšetřovací komise

Vyšetřovací komise nezjistily, že by na nejtragičtějších hornických neštěstích v dolech na Karvinsku v letech 2014 a 2015 měla podíl viny těžební společnost OKD nebo některý z jejich zaměstnanců. Řekl to mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

V případě smrti tří horníků 14. listopadu 2014 neštěstí způsobil otřes, který vznikl v hlubině. Další tři havíře zabil v srpnu 2015 výbuch metanu, který se prudce uvolnil při těžbě. Vyšetřování výbuchu metanu, při němž loni v prosinci zahynulo 13 horníků, stále pokračuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy