Češi volají nejdráž ve střední Evropě, dají až 13x víc

Tomáš Fránek
3. 10. 2011 5:00
Poslanecký průzkum potvrdil, že Češi utratí za volání nejvíc
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Kateřina Severová

Brno - Je tu další jasný důkaz, že Češi a Moravané utratí za volání z mobilních telefonů "nekřesťansky" vysoké částky.

Z porovnání, které si nechal zpracovat předseda Podvýboru pro elektronické komunikace a ICT průmysl poslanec Jan Husák (TOP 09), totiž vyplývá, že Češi platí za volání jednoznačně nejvíc ze zemí střední Evropy. Lidé v Česku tak zaplatí šestkrát více než volající v Rakousku a dvakrát více než v Polsku. A nižší ceny nabízejí lidem i operátoři na Slovensku.

Do průzkumu byli zahrnuti všichni mobilní operátoři v České republice, Polsku, Rakousku a na Slovensku.

"Abychom simulovali skutečné podmínky, vybrali jsme také čtyři kategorie uživatelů. Studenta a matku na mateřské dovolené, kteří mají omezené finance a většinou méně volají, ale více píší zprávy. A také podnikatele a ředitele firmy, kteří nemají finanční limity, více využívají volání a datové služby a výrazně méně posílají SMS zprávy," uvedl Jan Husák.

Nejlevnější je 13x dražší

V porovnání cen, které jsou průměrem cen tří nejlevnějších tarifů od všech mobilních operátorů v každé zemi, tak třeba student v Česku utratí jako jediný za tarif s padesátiminutovým voláním a stovkou zpráv přes tři sta korun měsíčně, rakouští studenti ale zaplatí jenom 186 korun. A zatímco český ředitel firmy musí vydat za volání tři a půl tisíce korun, rakouskému stačí 764 korun, polskému pak 2170 korun.

Drahota českého volání vynikne ještě více, pokud se porovnávají nejnižší tarify v každé zemi. "Pokud by si všichni zákazníci v daných zemích vybírali svůj tarif jen podle nejnižší nabídky, byly by služby v České republice dokonce třináctkrát dražší než v Rakousku," uvedl Jan Husák.

Zatímco česká matka na mateřské dovolené musí z peněženky za 200 minut volání a 100 SMS vytáhnout 650 korun, slovenská žena na mateřské zaplatí podle nejlevnějšího tarifu 440 korun, polská 242 korun a žena v Rakousku 122 korun.

Poslanecký průzkum tak potvrzuje výpočty odborných serverů, které na drahé volání v Česku upozorňují dlouhodobě.  Například server Mobilmania.cz porovnával ceny volání v Lucembursku a Česku a zjistil, že jen provolání 50 minut do Evropské unie stojí v Česku více než celý tarif společnosti Orange v Lucembursku - rovných 1 140.

Operátoři v Česku zdůvodňují vyšší ceny investicemi do síti a dalších technologií. Ale i v tomto případě Česko zaostává za většinou zemí v Evropě.

Češi chtějí platit

Podle výroční zprávy Českého telekomunikačního úřadu je na územní přepočet pokrytí 3G signálem pořád velmi nízké, a to pod 6 procent. Také investice do sítí, které operátoři často uvádí jako důvod pro vysoké ceny, jsou ve skutečnosti nižší než v evropském hledisku.

Podle šéfa Českého telekomunikačního úřadu Pavla Dvořáka jsou vysoké ceny způsobeny tím, že jsou čeští zákazníci ochotni tyto sumy akceptovat, stejně jako například u oblečení. "Nejde o specialitu elektronických komunikací, ale o důsledek ochoty českých zákazníků takto vysoké ceny platit," dodal na serveru iDnes.cz šéf úřadu.

Zatím bez výsledku je i šetření další speciality českých operátorů, která prodražuje volání, a to účtování hovorů po minutách. Antimonopolní úřad totiž zatím za půl roku nedokázal rozhodnout o stížnosti Tomáše Kaplera.

"Uvedený způsob účtování poskytuje operátorům značný příjem navíc za služby, které si zákazník fakticky neobjednal (například při hovoru dlouhém 5 vteřin - "jsem na cestě, budu za 5 minut" - musí zákazník zaplatit všech 60 vteřin)," napsal Tomáš Kapler ve stížnosti.

Změnu cen volání mají přinést změny v zákonech.

Podle poslance Husáka by nově schválená novela zákona o elektronických komunikacích mohla přinést až padesátiprocentní snížení cen za mobilní volání a internet.

Umožní totiž formou aukce prodávat frekvence uvolněné po přechodu na digitální televizní vysílání.

"Je ale třeba, aby podmínky účasti v aukci neznemožňovaly případný vstup nového 'dravého' operátora, který by rozhýbal konkurenční prostředí v oblasti českých telekomunikací," uvedl zpravodaj novely Husák.


 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy