Státu chybí 67 miliard. Vyšší DPH zatím nepomohla

Radek Pecák Radek Pecák
3. 9. 2012 14:40
Schodek státního rozpočtu v srpnu stoupl na 67 miliard, před rokem byl o 20 miliard vyšší
Ministr Kalousek si pochvaluje, že se zlepšila dynamika výběru DPH.
Ministr Kalousek si pochvaluje, že se zlepšila dynamika výběru DPH. | Foto: Jan Langer

Praha - Schodek státního rozpočtu v srpnu stoupl na 67 miliard z červencových 51,7 miliardy korun. Loni v srpnu byl nicméně deficit rozpočtu o více než 20 miliard korun vyšší. Informaci zveřejnilo ministerstvo financí.

Celkové výdaje jsou o 1,3 procenta (deset miliard korun) nižší než za stejné období loňského roku. Do konce letošního srpna činily výdaje 732,1 miliardy korun a představují 61,4 % rozpočtu po změnách. Oproti skutečnosti roku 2011 však předpokládá letošní rozpočet nárůst výdajů o 3,2 %.

Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 105 miliard korun.

DPH neroste tak, jak vláda plánovala

Podle ministra financí Miroslava Kalouska se zlepšuje dynamika výběru daně z přidané hodnoty. Nicméně stát i nadále vybírá výrazně méně, než očekával. Oproti plánu jsou nižší také příjmy z Evropské unie.

Na DPH získal stát do konce srpna 127,5 miliardy korun. To je sice o 2,1 miliardy korun (1,6 procenta) více než za stejné období loňského roku, avšak letošní rozpočet počítá s růstem o 15,5 procenta proti skutečnosti roku 2011.

Ministerstvo financí si pokles potřeby domácností vykládá tím, že tito spotřebitelé, z obav budoucího vývoje v ČR i Evropě, raději odkládají spotřebu „zbytných" statků či služeb.

Ministerstvo zdůrazňuje, že k výraznému propadu spotřeby nedochází u zboží a služeb ve snížené sazbě jako jsou potraviny, ale u zboží a služeb v základní sazbě.

Vláda od letošního ledna zvýšila sníženou sazbu daně z přidané hodnoty z 10 na 14 procent. V souvislosti s touto změnou došlo i ke změně parametrů rozpočtového určení daní (pro státní rozpočet 71,78 % celostátního výnosu, pro obce 19,93 % a pro kraje 8,29 %). Podíl pro státní rozpočet tak vzrostl o 2,1 procentního bodu proti stavu v roce 2011).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy