Brno - Stát zaznamenal dílčí úspěch ve sporech se spekulanty se státní půdou. Ústavní soudci totiž s definitivní platností potvrdili, že státu se vrátí pozemky na Chebsku, které získal Karel Wimětal.
Spekulanti získali levně od Pozemkového fondu státní půdu v době, kdy původní vlastníci ve velké části případů marně čekají na spravedlnost.
Wimětal patří mezi největší obchodníky s půdou v Česku, od státu získal pozemky jak na západě Čech, tak například v Jizerských horách nebo pod areálem u Liberce, kde se bude konat lyžařské mistrovství světa
Nebyla porušena práva
Ústavní soudci Wimětalovu stížnost zamítli jenom týden poté, co rozhodli o neúspěchu dalšího velkého obchodníka s pozemky, Miloše Červenky.
Čtěte také: Pozemky nedostanete, řekl soud velkému spekulantovi |
Wimětal a Pozemkový fond se o pozemky na Chebsku soudili od roku 2005. Pozemky fond nejprve Wimětalovi převedl. Avšak když se veřejně známým stal způsob, jakým pozemky spekulantům rozdával, chtěl fond pozemky zpět.
Okresní i Krajský soud v Plzni rozhodly, že vlastníkem pozemků je fond a má právo jej spravovat. Verdikt potvrdil také Nejvyšší soud. Wimětal se ale nevzdal a poslal stížnost ústavním soudcům.
Podle něj byla porušena jeho práva.
"Jde zejména o porušení práva na rovnost, práva vlastnit majetek, jakož i dalších principů garantujících naplňování základních lidských práv v právním státě, zejména pak principu právní jistoty a principu ochrany legitimního očekávání," uvedl Wimětal ve své stížnosti.
Soudci ji ale odmítli jako neopodstatněný návrh, nedošlo podle nich k porušení Wimětalových práv.
Prohra Wimětala je pro stát dílčí satisfakcí. Ve sporech o ty nejlukrativnější pozemky neuspěl.
Čtěte více: Stát prohrál soud o miliardové pozemky
Účelové a nesprávné
Wimětalův názor označili soudci jako účelový a nesprávný a potvrdili, že základní lidská práva nebyla porušena.
Asi nejznámější Wimětalův obchod se vztahuje k Liberci a mistrovství světa v lyžování. V roce 2004 získal pozemky ve Vesci, kde jsou nyní tratě pro šampionát. Úředníkům pozemkového fondu tvrdil, že chce na loukách u Vesce pást krávy. Pozemky dostal za pakatel.
Wimětal patřil mezi ty podnikatele, kteří "vydělali" na mimořádném režimu zavedeném fondem v létě 2005. Během několika dní, kdy byl zaveden takzvaný "mimořádný režim", úředníci fondu vydali spekulantům v celé republice přes 600 hektarů pozemků, jejichž tržní cena dosahuje dvou miliard korun.
Pozemkový fond po zveřejnění těchto případů zažaloval u soudů své vlastní smlouvy, které se spekulanty uzavřel.