Zgarba nakoupil, pak zapomněl pravidla

Sabina Slonková
14. 12. 2005 0:01
Praha - Exministr Petr Zgarba tvrdil, že během letních spekulací s pozemky byl lidmi z Pozemkového fondu obelhán a netušil, co se může stát.
Foto: Ondřej Besperát

Sám přitom pravidla fungování a chodu fondu detailně znal. V minulých letech totiž s tímto státním úřadem z pozice poslance čile obchodoval.

Ale já ještě nebyl ministrem...

Zatím poslední - a dosud neznámou - transakci dokonce uzavíral letos v dubnu v době, kdy už bylo jasné, že se stane členem Paroubkova vládního kabinetu. 22. dubna podepsal s fondem kupní smlouvu na jeden a půl hektaru pozemků v Havlíčkově Brodě. Stalo se tak týž den, kdy Jiří Paroubek oficiálně oznámil, že Zgarba v jeho týmu povede resort zemědělství. Právně se však ministrem stal až o pět dní později, kdy byla vláda jmenována, a tak mohl před pár dny ve sněmovně tvrdit, že coby ministr od státu nekoupil ani metr čtvereční půdy.

Co říkal Zgarba o svých nákupech ČTĚTE ZDE.

"Šlo o pozemky, které byly ve vlastnictví pozemkového fondu a byly zařazeny do veřejné nabídky. Získal je zájemce, který nabídl nejvyšší cenu," popsal poslední obchod se Zgarbou mluvčí fondu Michal Bureš.

Střet zájmů nikomu nevadil

K čemu Petr Zgarba pozemky využije a jak se o nich dozvěděl, sám exministr neprozradil. Od chvíle, kdy musel kvůli spekulacím s pozemky opustit funkci člena vlády, s médii nekomunikuje. Ani včera nezvedal telefon a nereagoval na zaslanou sms zprávu. Z informací havlíčskobrodské radnice nicméně vyplývá, že město nemá se Zgarbovými pozemky žádné plány a nechystá se na nich ani lukrativní výstavba. Jednou z možností tedy je, že exministr bude půdu dál pronajímat.

To ostatně udělal už v minulosti, kdy od pozemkového fondu získal přes 40 hektarů původně státní půdy a drtivou většinu dál pronajal zemědělcům. Minimálně dvakrát kvůli tomu čelil podezření ze střetu zájmů. Zákon totiž zakazuje veřejným činitelům obchodovat se státem a Zgarba tuto půdu od fondu koupil v době, kdy byl jednak poslancem zemědělského výboru a současně i poradcem ministra zemědělství. Kromě toho ve sněmovně prosazoval pozměňovací návrhy k zákonu o nájmech půdy, který nově upravoval vztahy mezi vlastníky a nájemci. Zgarbovy návrhy podle České televize zvýhodňovaly pronajímatele. Zgarba ale prohlásil, že střet zájmů necítí a další vysvětlení po něm nikdo nechtěl.

Stát rozhodl a tak nakupuji

Všechny pozemky, které Zgarba od státu získal, jsou shodou okolností v okrese Havlíčkův Brod, kde pracuje jeho manželka na územním pracovišti pozemkového fondu. I proto musel vysvětlovat, zda přes své funkce a díky zaměstnání manželky nezískal klíčové informace o prodejích pozemků dříve než ostatní.#reklama

"Já jsem zákon neporušil. Stát rozhodl, že státní půdu bude prodávat a prodává ji občanům České republiky," hájil se Zgarba v České televizi. A role manželky? "Pracuje na pozemkovém fondu na nejnižším stupni coby referentka. Nezúčastňuje se ani prodejů, ani nabídek."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenští autodopravci chtějí obnovit blokády hranic s Českem, Polskem a Maďarskem

Slovenští autodopravci plánují v úterý dopoledne po dvou týdnech obnovit blokády hraničních přechodů s Českem, Polskem a Maďarskem. Důvodem je skutečnost, že ministerstva dopravy a financí zatím nepřistoupily na požadavky dopravců upravit silniční daň a mýtné. Detaily o rozsahu blokád nejsou zatím známé. "Pojedeme zpět na hraniční přechody. Takže je to znovu ve stávce," řekl Rozhlasu a televizi Slovenska místopředseda Unie autodopravců Slovenska Stanislav Skala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy