Stát přihrál miliardy spekulantům

Sabina Slonková
1. 11. 2005 0:00
Praha - Pozemkový fond v čele s ministrem zemědělství Petrem Zgarbou přihrál spekulantům pozemky v okolí Prahy.
Foto: Aktuálně.cz

Obchodníci teď na nich mohou vydělat přes dvě miliardy korun. Jde přitom i o lukrativní pozemky, které si obce připravovaly pro rodinnou výstavbu a jejich cena nyní dramaticky poroste. Ministr Zgarba (profil zde) byl předem varovaný, ale převodu pozemků nezabránil.

Z pěti korun sedmnáct stovek

Ukázkový je případ z pražské části Uhříněves. Tamní radnice letos v březnu upozornila Pozemkový fond, že chystá v obci výstavbu rodinných domů a zažádala o změnu územního plánu. Starosta Uhříněvsi Milan Coller (ODS) současně fond požádal, aby tyto pozemky nevydával v rámci náhradních restitucí a zamezil tak spekulacím s půdou.

Fond, který spravuje nemovitosti ve vlastnictví státu a privatizuje majetek pro zemědělskou výrobu, však udělal úplný opak. Lidem, kteří od restituentů za pět milionů skoupili jejich nároky, vydal téměř 100 hektarů pozemků v Uhříněvsi. Podnikatelé tak získali metr čtvereční za zhruba pět korun.

"Po změně územního plánu bude cena jednoho metru čtverečního podle cenové mapy 1 700 korun. Takže si ten zisk dovedete spočítat," podotkl starosta obce Coller.

Zisk spekulantů tedy v případě stohektarových pozemků v Uhříněvsi přesahuje 1,5 miliardy korun. Další podobné spekulace s pozemky fond umožnil například v Praze Ruzyni či Bohnicích, celkem jde v hlavním městě o 170 hektarů. V celé republice to je pak 600 hektarů.

Jeden měsíc a jeden verdikt

Na tyto výnosné operace (princip zde) stačil necelý měsíc a jediné rozhodnutí prezidia Pozemkového fondu. Pouhý měsíc totiž platilo usnesení prezidia fondu z letošního června, podle něhož bylo možné v rámci restitucí nově vydávat i ty náhradní pozemky, u nichž byla proti státu vznesena pouze žaloba a ještě o ní ani nerozhodoval soud. Usnesení bylo právě kvůli obavám ze spekulantů zrušeno 1. července. Týž den ale Pozemkový fond ještě stačil převést například pozemky právě v Uhříněvsi a vložit je do katastru ve prospěch podnikatele Gabriela Večeři.

"Okolnosti toho převodu raději nebudu ani komentovat. Chtěli jsme dobrou věc a někdo nás vyšplouchl. My jsme to pro ně vlastně připravili a pozemky jim změnou územního plánu zhodnotili," dodal starosta Uhříněvsi Coller.

Plán byl dlouho připravovaný

Gabriel Večeřa, který pozemky získal, přitom podle bývalého ministra zemědělství Jaroslava Palase věděl, do čeho investuje a jak se jeho peníze zhodnotí. "Už v době, kdy jsem byl ministr, dostala se ke mě informace, že o tyto pozemky má pan Večeřa zájem. Zarazil jsem to. Takže je pro mě záhada, proč se tak záhy po mém odchodu nakonec transakce uskutečnila," uvedl Zgarbův stranický kolega Palas.

Podnikatel Večeřa okolnosti převodu pozemků odmítl jakkoli komentovat. "Prosím vás, nezlobte se. Já se o tom nebudu bavit. Nashledanou," řekl Večeřa a zavěsil telefon.

Proč Zgarba nezasáhl?

Výnosné transakce s pozemky ministr zemědělství coby šéf Prezidia Pozemkového fondu (podrobnosti zde) umožnil i přesto, že byl předem varovaný. "Před tím, než fond rozhodoval o tom usnesení o vydávání pozemků bez soudního verdiktu, dostal informace, že to nahrává spekulantům. Proč s tím nic neudělal, nevím," uvedl jeden z členů Pozemkového fondu.

Jeho informace potvrdil bývalý ministr Palas. "Je pravda, že jsem mu předem sdělil, že ten chystaný postup vytváří obrovský prostor pro spekulanty. Proč to nakonec umožnil, nebudu hodnotit, byly by to spekulace," řekl Palas.

Petr Zgarba připustil, že s Palasem o restitucích tehdy mluvil. "Jak moc detailně to ale bylo, to už si nevzpomínám. Bylo to v rámci nějakého předávání funkcí," říká Zgarba. Jakékoli osobní provinění odmítá. "Já s tím tehdy nemohl nic dělat. Prezidium mě v červnu, kdy se o tom rozhodovalo, přehlasovalo a nápravu jsme zjednali, jak nejrychleji to bylo možné," hájí se Zgarba.
Ministr měl přitom možnost revokovat původní usnesení prezidia neprodleně, a ne až za měsíc. "Mohl svolat mimořádné zasedání, mohl se k tomu vrátit. Je předseda prezidia fondu a může cokoli," dodal Palas.

Petr Zgarba nyní nechal celý případ vyšetřit a resort kvůli tomu dokonce hodlá podat trestní oznámení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy