Fond mohl spekulace zarazit. Udělal opak

Sabina Slonková
21. 11. 2005 0:01
Praha - Prezidium pozemkového fondu v čele s exministrem Petrem Zgarbou mohlo zabránit převodu nejlukrativnějších pozemků spekulantům. Udělalo ale pravý opak.

Z dokumentů, které má deník Aktuálně.cz k dispozici, vyplývá, že takzvaný zvláštní režim, během něhož fond v létě přihrál podnikatelům pozemky v téměř dvoumiliardové hodnotě, měl být zrušen už 30. června. Na tento den bylo svoláno zasedání prezidia fondu.

Sekretariát Petra Zgarby, který z pozice ministra zemědělství vedl pozemkový fond, však termín klíčového zasedání prezidia fondu na poslední chvíli o den posunul.

Tento krok se ukázal jako rozhodující. Teprve 1. července totiž pozemkový fond podepsal smlouvy na vydání těch nejvýnosnějších parcel v Praze Uhříněvsi, Jindřichohradecku a na sjezdovkách v Krkonoších. Týž den také fond zanesl do katastru nemovitostí návrh na převod pozemků na nové majitele. Teprve pak byl zvláštní režim fondu zrušen a vydávání pozemků spekulantům zastaveno. (O spekulacích ČTĚTE ZDE)

Výjezd na Vysočinu

Posunutí rozhodující schůzky deníku Aktuálně.cz potvrdil tajemník prezidia fondu Bedřich Novák. "Původní zasedání prezidia bylo naplánováno na 30. června. Volali mi ale ze sekretariátu ministra, že je třeba ten termín změnit. Důvody mi nesdělili," uvedl Novák.

Prodloužení zvláštního režimu fondu nevysvětlil ani sám Petr Zgarba. Od chvíle, kdy byl minulý týden kvůli případu nucen rezignovat, nezvedá svůj mobilní telefon. Nereagoval ani na zaslané sms zprávy. Zgarbova bývalá sekretářka Edita Drápalová tvrdí, že zasedání prezidia bylo třeba odsunout kvůli ministrově mimopražské cestě. "Měl v plánu výjezd na Vysočinu, proto byla potřeba to posunout," řekla Drápalová

Co měl Zgarba mimo Prahu tak neodkladného - nadto v době, kdy zasedala sněmovna? Podle agenturních zpráv se 30. června účastnil slavnostního otevření nového koupaliště v Havlíčkově Brodu.

Podezření z korupce sílí

Nové zjištění o posunutém termínu schůzky prezidia posiluje podezření, že letní vydávání pozemků spekulantům byl předem připravený plán s aktivní rolí státních úředníků. Aktuálně.cz již dříve citoval bývalého ministra Jaroslava Palase, který uvedl, že Zgarbu před připravovaným zvláštním režimem varoval. Následně oznámil propuštěný pracovník fondu Roman Skopal, že dostal z pozemkového fondu upozornění, že vydávání pozemků ve zvláštním režimu je v zájmu Petra Zgarby.

Exministr však jakoukoli nadstandardní roli v příběhu popřel: "Žádný privátní zájem jsem na tom neměl. Když se ten nový režim schvaloval, nemohl jsem s tím nic dělat. Prezidium mě v červnu, kdy se o tom rozhodovalo, přehlasovalo a nápravu jsme zjednali, jak nejrychleji to bylo možné." (Rozhovor se Zgarbou ČTĚTE ZDE)

Nekomentujeme vůbec nic

Mezi těmi podnikateli, kteří získali od fondu pozemky v poslední možný den a díky posunutém zasedání prezidia, je přitom i Zgarbův známý Gabriel Večeřa a jeho firma Landštejn. Večeřu nadto pojí dlouholetý vztah se Zgarbovým náměstkem Zdeňkem Růžičkou, dokonce spolu podnikají. Večeřa navíc fakticky zažádal o vydání inkriminovaných pozemků pouhý den před tím, než začal v červnu na pozemkovém fondu platit zvláštní režim. Večeřa se o svých pozemcích odmítá bavit, stejně tak odmítl odpovědět na otázku, kdo jej informoval o chystaném novém režimu vydávání pozemků: "Nezlobte se, nebudu nic komentovat."

Na poslední chvíli fond stihl převést pozemky také na podnikatele Richarda Kirniga. Díky pozemkovému fondu získal v Krkonoších za pakatel pozemky pod vleky, které vlastní jeho konkurenti. Ti už se domáhají zrušení smluv u soudu. Rovněž Kirnig se rozhodl, že se o transakcích nebude s nikým bavit.

 

Právě se děje

Další zprávy