Stát prohrál soud o miliardové pozemky

Sabina Slonková
1. 11. 2006 0:00
Praha - Rok poté, co vypukla aféra kolem spekulací s restitučními nároky, dostal stát další úder. Prohrál klíčové soudní spory.

Nejlukrativnější parcely tak míří do rukou spekulantů.

Skandál nesl rysy pečlivě zorganizované akce a odehrál se za aktivní pomoci státních úředníků, jeho aktéři však podle všeho skončí bez trestů. Policie ani po roce nikoho neobvinila.

"Stále běží vyšetřování, teprve po vyhodnocení všech úkonů a informací rozhodneme, jak dál," sdělil šéf finanční policie Vladimír Zimmel.

Zisk spekulantů? Stamiliony

Lukrativní parcely přihrál obchodníkům s restitučními nároky loni v létě Pozemkový fond v čele s exministrem zemědělství Petrem Zgarbou. Během několika dní, kdy byl zaveden takzvaný "mimořádný režim", úředníci fondu vydali spekulantům v celé republice přes 600 hektarů pozemků, jejichž tržní cena dosahuje dvou miliard korun.

Poté, co na případ upozornil deník Aktuálně.cz a do kauzy se vložil tehdejší premiér Jiří Paroubek, zažaloval Pozemkový fond u soudů své vlastní smlouvy, které se spekulanty uzavřel. Soudní spory sice v některých případech vyhrál, u těch nejhodnotnějších pozemků ale podle nejnovějších zjištění Aktuálně.cz neuspěl.

Jde zejména o půdu v pražské Uhříněvsi, kterou si obec připravovala pro rodinnou výstavbu. Pozemkový fond ji přidělil obchodníkovi s pozemky Gabrielu Večeřovi a jeho obchodnímu partnerovi Václavu Benediktovi. Obec sice fond upozorňovala, jaký má s parcelami záměr a že by půda neměla být v náhradních restitucích přidělována, ale bylo to marné.

Soud: Uhříněves Večeřovi

Obchodníci jako Večeřa a Benedikt vydělávali na tom, že od restituentů, kteří se nemohli domoci vrácení půdy, jejich nároky skupovali a spoléhali na to, že dostanou od státu jinou náhradní půdu. Často za obyčejné pozemky získali půdu velmi lukrativní.

To byl i případ Uhříněvse. Zde za pět miliónů korun získali během "mimořádného režimu" zhruba sto hektarů v Uhříněvsi. Zde po po změně územního plánu vzroste cena jednoho metru čtverečního na 1700 korun. Očekávaný zisk je tedy v tomto případě více než 1,5 miliardy korun.

Pozemkový fond - stejně jako řadu dalších případů - smlouvu s Večeřou zažaloval, ale před několika dny Městský soud v Praze  potvrdil verdikt, že smlouvy o převodu pozemků jsou platné. Pozemkový fond tak definitivně prohrál.

Ze stanoviska kanceláře předsedkyně fondu však vyplývá, že se stát pokusí ještě tento verdikt zvrátit mimořádným opravným prostředkem u Nejvyššího soudu.

Radnice v Uhříněvsi už na obrat příliš nevěří a chystá se s Večeřou a Benediktem jednat. "Pro nás se stalo to nejhorší, co se stát mohlo. Nezbyde nám nic jiného než s majiteli pozemků jednat. Pochybuji, že by nám to celé odprodali za nějakou pro nás přijatelnou cenu, ale mohli bychom se domluvit alespoň na odprodeji parcel určených pro ty nejdůležitější obecně prospěšné projekty, jako je třeba výstavba gymnázia či projekty dopravní obslužnosti," uvedl starosta Uhříněvsi Milan Coller (ODS).

Ruka ruku myje

Sám Gabriel Večera od vypuknutí aféry s médii nekomunikuje. Stejně se zachoval i nyní, když se ho redakce Aktuálně.cz chtěla zeptat, co bude s pozemky v Uhříněvsi dělat: "Zveřejňujete lži a polopravdy. Je zbytečné, abychom se o čemkoli bavili."

Příběh Uhříněvsi je přitom ze všech pozemků vydaných v "mimořádném režimu" ukázkový: jsou v něm jasně provázáni  obchodníci s náhradními restitučními nároky a státní úředníci.

Například podnikatel Večeřa byl v úzkém kontaktu s lidmi z výkonného výboru fondu, osobně se znal i s jeho šéfem, lidovcem Josefem Miškovským či přímo s ministrem Zgarbou. Týdeník Euro dokonce napsal, že sám Zgarba si od jedné z Večeřových firem kdysi restituční nárok koupil. Na ministerstvu nadto v té době působil jako náměstek Zdeněk Růžička, který předtím pracoval ve Večeřově firmě.

Večeřa nadto musel vědět, na co se má připravit: Těsně před schválením veřejnosti tajeného "mimořádného režimu" skoupil restituční nároky a u soudu zažaloval fond o vydání náhradních pozemků v restitucích. Smlouvy o převodu pozemků s ním úředníci podepsali několik hodin před tím, než "mimořádný režim" přestal platit.

Policie přesto dosud neprokázala, zda a kdo Večeřu a spol. o "mimořádném režimu" včas informoval a zajistil jim tak extrémně výhodné transakce. "Obvinění v této kauze dosud nepadlo," uvedl šéf finanční policie Zimmel.

Stát versus spekulanti 2:1

Gabriel Večeřa ale v soudních sporech se státem neuspěl jen v Uhříněvsi, vyhrál i soud o pozemky na Jindřichohradecku. Jeho firma tak má otevřené dveře k řadě pozemků v Rajchéřovském výběžku, nedaleko hranic s Rakouskem. I v tomto případě se pozemkový fond hodlá obrátit na Nejvyšší soud.

Zatímco boj o ty nejlukrativnější parcely stát prohrává, v těch "méně cenných" se mu v několika případech zadařilo. Právě v úterý fond vyhrál při s podnikatelem Karlem Wimětalem o pozemky na Chebsku.

V jiných úspěšných sporech zatím verdikty nejsou pravomocné, průběh soudní bitvy se snaží ve svůj prospěch ještě zvrátit například  Radovan Vítek, Jiří Davídek či Jan Hřebačka.

 

Právě se děje

Další zprávy