Stát prohrál soud o miliardové pozemky

Sabina Slonková
1. 11. 2006 0:00
Praha - Rok poté, co vypukla aféra kolem spekulací s restitučními nároky, dostal stát další úder. Prohrál klíčové soudní spory.

Nejlukrativnější parcely tak míří do rukou spekulantů.

Skandál nesl rysy pečlivě zorganizované akce a odehrál se za aktivní pomoci státních úředníků, jeho aktéři však podle všeho skončí bez trestů. Policie ani po roce nikoho neobvinila.

"Stále běží vyšetřování, teprve po vyhodnocení všech úkonů a informací rozhodneme, jak dál," sdělil šéf finanční policie Vladimír Zimmel.

Zisk spekulantů? Stamiliony

Lukrativní parcely přihrál obchodníkům s restitučními nároky loni v létě Pozemkový fond v čele s exministrem zemědělství Petrem Zgarbou. Během několika dní, kdy byl zaveden takzvaný "mimořádný režim", úředníci fondu vydali spekulantům v celé republice přes 600 hektarů pozemků, jejichž tržní cena dosahuje dvou miliard korun.

Poté, co na případ upozornil deník Aktuálně.cz a do kauzy se vložil tehdejší premiér Jiří Paroubek, zažaloval Pozemkový fond u soudů své vlastní smlouvy, které se spekulanty uzavřel. Soudní spory sice v některých případech vyhrál, u těch nejhodnotnějších pozemků ale podle nejnovějších zjištění Aktuálně.cz neuspěl.

Jde zejména o půdu v pražské Uhříněvsi, kterou si obec připravovala pro rodinnou výstavbu. Pozemkový fond ji přidělil obchodníkovi s pozemky Gabrielu Večeřovi a jeho obchodnímu partnerovi Václavu Benediktovi. Obec sice fond upozorňovala, jaký má s parcelami záměr a že by půda neměla být v náhradních restitucích přidělována, ale bylo to marné.

Soud: Uhříněves Večeřovi

Obchodníci jako Večeřa a Benedikt vydělávali na tom, že od restituentů, kteří se nemohli domoci vrácení půdy, jejich nároky skupovali a spoléhali na to, že dostanou od státu jinou náhradní půdu. Často za obyčejné pozemky získali půdu velmi lukrativní.

To byl i případ Uhříněvse. Zde za pět miliónů korun získali během "mimořádného režimu" zhruba sto hektarů v Uhříněvsi. Zde po po změně územního plánu vzroste cena jednoho metru čtverečního na 1700 korun. Očekávaný zisk je tedy v tomto případě více než 1,5 miliardy korun.

Pozemkový fond - stejně jako řadu dalších případů - smlouvu s Večeřou zažaloval, ale před několika dny Městský soud v Praze  potvrdil verdikt, že smlouvy o převodu pozemků jsou platné. Pozemkový fond tak definitivně prohrál.

Ze stanoviska kanceláře předsedkyně fondu však vyplývá, že se stát pokusí ještě tento verdikt zvrátit mimořádným opravným prostředkem u Nejvyššího soudu.

Radnice v Uhříněvsi už na obrat příliš nevěří a chystá se s Večeřou a Benediktem jednat. "Pro nás se stalo to nejhorší, co se stát mohlo. Nezbyde nám nic jiného než s majiteli pozemků jednat. Pochybuji, že by nám to celé odprodali za nějakou pro nás přijatelnou cenu, ale mohli bychom se domluvit alespoň na odprodeji parcel určených pro ty nejdůležitější obecně prospěšné projekty, jako je třeba výstavba gymnázia či projekty dopravní obslužnosti," uvedl starosta Uhříněvsi Milan Coller (ODS).

Ruka ruku myje

Sám Gabriel Večera od vypuknutí aféry s médii nekomunikuje. Stejně se zachoval i nyní, když se ho redakce Aktuálně.cz chtěla zeptat, co bude s pozemky v Uhříněvsi dělat: "Zveřejňujete lži a polopravdy. Je zbytečné, abychom se o čemkoli bavili."

Příběh Uhříněvsi je přitom ze všech pozemků vydaných v "mimořádném režimu" ukázkový: jsou v něm jasně provázáni  obchodníci s náhradními restitučními nároky a státní úředníci.

Například podnikatel Večeřa byl v úzkém kontaktu s lidmi z výkonného výboru fondu, osobně se znal i s jeho šéfem, lidovcem Josefem Miškovským či přímo s ministrem Zgarbou. Týdeník Euro dokonce napsal, že sám Zgarba si od jedné z Večeřových firem kdysi restituční nárok koupil. Na ministerstvu nadto v té době působil jako náměstek Zdeněk Růžička, který předtím pracoval ve Večeřově firmě.

Večeřa nadto musel vědět, na co se má připravit: Těsně před schválením veřejnosti tajeného "mimořádného režimu" skoupil restituční nároky a u soudu zažaloval fond o vydání náhradních pozemků v restitucích. Smlouvy o převodu pozemků s ním úředníci podepsali několik hodin před tím, než "mimořádný režim" přestal platit.

Policie přesto dosud neprokázala, zda a kdo Večeřu a spol. o "mimořádném režimu" včas informoval a zajistil jim tak extrémně výhodné transakce. "Obvinění v této kauze dosud nepadlo," uvedl šéf finanční policie Zimmel.

Stát versus spekulanti 2:1

Gabriel Večeřa ale v soudních sporech se státem neuspěl jen v Uhříněvsi, vyhrál i soud o pozemky na Jindřichohradecku. Jeho firma tak má otevřené dveře k řadě pozemků v Rajchéřovském výběžku, nedaleko hranic s Rakouskem. I v tomto případě se pozemkový fond hodlá obrátit na Nejvyšší soud.

Zatímco boj o ty nejlukrativnější parcely stát prohrává, v těch "méně cenných" se mu v několika případech zadařilo. Právě v úterý fond vyhrál při s podnikatelem Karlem Wimětalem o pozemky na Chebsku.

V jiných úspěšných sporech zatím verdikty nejsou pravomocné, průběh soudní bitvy se snaží ve svůj prospěch ještě zvrátit například  Radovan Vítek, Jiří Davídek či Jan Hřebačka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy