Brno - Stát neplní své závazky z průlomové dohody uzavřené s ekology při příchodu korejské automobilky Hyundai. Stále upřednostňuje výstavbu nových továren na zelené louce.
A podle ekologických právníků na úkor podpory využití starých průmyslových areálů, k jejichž podpoře se zavázal.
Právníci Ekologického právního servisu se proto obrátili na ministerstvo průmyslu a obchodu a státní agenturu CzechInvest s tím, že došlo k porušení smlouvy. Ministerstvo ale jakékoliv pochybení odmítá.
Zelená louka vede
Na začátku letošního roku ministerstvo zveřejnilo výzvu k podávání projektů z programu Nemovitosti, který podnikatelům umožňuje získat peníze z evropských fondů na průmyslové zóny nebo výstavbu továren. Program podle Ekologického právního servisu nabízí stále především podporu vzniku nových průmyslových zón na "zelené louce".
![Více o Hyundai](http://cdn.xsd.cz/resize/217173a601093aac9d5648cedc5156c5_resize=576,432_.jpg?hash=96b9b47a1da776b4b82ad03806adea7d)
Podle ekologů se ale stát ve smlouvě s Hyundai zavázal, že podpoří nové továrny na zelené louce pouze v případě, že investor prokáže, že není schopný postavit svoji továrnu ve starém průmyslovém areálu (brownfields)
"MPO a CzechInvest se zavazují za účelem zajištění trvale udržitelného rozvoje trhu průmyslových nemovitostí v Česku v programovacím období 2007 až 2013 preferovat regeneraci ploch brownfields před realizací průmyslových zón na greenfields (zelené louce)," je uvedeno v dohodě.
"Měla už konečně skončit éra vládní podpory vzniku nových průmyslových zón na zelené louce, při jejichž výstavbě docházelo k nevratné devastaci kvalitní zemědělské půdy a krajiny. Výraznou prioritu proto měla dostat regenerace brownfieldů, kterých má Česká republika více než dost," uvedl právník Ekologického právního servisu Jiří Nezhyba.
Ekologičtí právníci chtějí proto vyjednat změnu podmínek. V případě, že se to nepodaří, chce Ekologický právní servis podle podmínek uzavřených v dohodě na náklady ministerstva a agentury CzechInvest vydat inzeráty, které na porušení smlouvy ze strany státu upozorní.
Budou inzeráty?
Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský ale uvedl, že stát svoje závazky neporušil.
"V programu zatím sice není stanovena podpora brownfields, ale pracuje se na notifikaci této části programu. A o tom, kolik peněz by mělo být vynaloženo na podporu využití starých průmyslových zón, by mělo být jasno do půl roku," řekl deníku Aktuálně.cz Bartovský.
Podle něj nedošlo ani k porušení dohody, program Nemovitosti se totiž musí řídit evropskými pravidly.
Na problémy, které způsobují výstavby nových továren, ale také velkých obchodních center v Česku na životní prostředí, upozornil jak ministr životního prostředí Martin Bursík, tak třeba ombudsman Otakar Motejl nebo vysokoškolští odborníci.
"Zábor kvalitní zemědělské půdy považuji za závažný problém, ne-li zločin. V minulém režimu stál hektar kvalitní půdy jižně od Brna milion, dnes 100 tisíc korun," uvedl František Toman, vedoucí Ústavu aplikované a krajinné ekologie Mendelovy univerzity v Brně.
"Se znepokojením sledujeme často benevolentní přístup úřadů veřejné správy k ochraně volné krajiny, především zemědělské půdy, v okolí velkých měst. Je zřetelné, že ochrana půdy a krajiny je odsunuta na druhou kolej," řekl Motejl.