Stát povolil Bakalovi těžit uhlí dalších šest let

Tomáš Fránek
12. 10. 2009 11:20
Doly musí splnit neobvyklých 148 podmínek pro prodloužení těžby

Brno - Miliardář Zdeněk Bakala uspěl se svou žádostí o prodloužení těžby černého uhlí v jednom z největších podniků společnosti OKD, dole ČSA v Karviné.

Stát souhlasí s tím, aby se v dole, kde byla těžba černého uhlí povolena jen do konce příštího roku, těžilo dál - až do roku 2016. Souhlas s další těžbou uhlí na území zabírajícím dvacet šest kilometrů čtverečních vydalo Ministerstvo životního prostředí.

V dole ČSA se nyní těží asi 2,8 milionů tun uhlí a je druhým největším v rámci OKD. Podle nového povolení se z dolu vytěží ročně asi tři miliony tun.

Vyhrála těžba nad útlumem

OKD podle oznámení zaslaného úřadům počítalo se dvěma možnostmi. Nulová varianta předpokládala, že od konce roku 2010 se těžba utlumí. Druhá varianta, ke které se vedení dolu přiklonilo, je těžba do roku 2016.

OKD je součástí Bakalovy společnosti NWR, která v posledních měsících čelila prudkému útlumu poptávky po koksovatelném uhlí jako následku ekonomické krize. Nyní se objevují první náznaky oživení. Podle místopředsedy představenstva OKD Jána Fabiána teď těžba uhlí v Česku prožívá nejtěžší období v historii. "Doufáme, že za pár měsíců se z toho dostaneme. Ale obáváme se, že oživení může být pouze krátkodobé. Obáváme se hlavně konce šrotovného," řekl nedávno Fabián v debatě s top manažery organizované HN.

Podle expertů najatých firmou na posouzení vlivu prodloužení těžby na životní prostředí se život lidem v regionu kvůli tomu nezhorší - nenastanou žádné významné změny v produkci odpadních vod, znečištění ovzduší, hlukové zátěže.

Proti prodloužení těžby se nijak radikálně nepostavili ani zástupci měst a obcí. Největší námitky měli zástupci Dětmarovic, podle kterých se může dále zhoršovat kvalita ovzduší i vody v regionu, navíc podle nich není jasné, ve kterých lokalitách bude těžba pokračovat.

Dětmarovice tak budou usilovat o to, aby se s OKD dohodly na smlouvě, podle které bude pravidelně sledována kvalita podzemní vody, seismická aktivita nebo poklesy terénu v katastru obce.

To ve svém souhlasném stanovisku požaduje také Ministerstvo životního prostředí, které pro pokračování těžby určilo neobvyklý počet podmínek: OKD musí splnit 148 různých požadavků.

Domluvte se s městy

"Před pokračováním hornické činnosti připravit, projednat a uzavřít smlouvy na roky 2011 až 2016 s městy Karviná a Orlová a obcemi Doubrava a Dětmarovice, které budou obsahovat a řešit postupy při řešení existujících střetů zájmů," uvedla Jaroslava Honová z ministerstva.

OKD musí pravidelně sledovat stav domů a silnic v oblastech těžby a v případech jejich poškození zajistit nápravu. A minimálně jednou za rok musí firma informovat obyvatele regionu o aktivitách, které nepříznivě ovlivní životní prostředí.

V prvním pololetí letošního roku spadla NWR do ztráty 41,1 milionu eur (zhruba 1,03 miliardy korun) z meziročně srovnatelného zisku 189 milionů eur. Tržby společnosti meziročně klesly zhruba o polovinu na 484 milionů eur.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy