Stát povolil Bakalovi těžit uhlí dalších šest let

Tomáš Fránek
12. 10. 2009 11:20
Doly musí splnit neobvyklých 148 podmínek pro prodloužení těžby

Brno - Miliardář Zdeněk Bakala uspěl se svou žádostí o prodloužení těžby černého uhlí v jednom z největších podniků společnosti OKD, dole ČSA v Karviné.

Stát souhlasí s tím, aby se v dole, kde byla těžba černého uhlí povolena jen do konce příštího roku, těžilo dál - až do roku 2016. Souhlas s další těžbou uhlí na území zabírajícím dvacet šest kilometrů čtverečních vydalo Ministerstvo životního prostředí.

V dole ČSA se nyní těží asi 2,8 milionů tun uhlí a je druhým největším v rámci OKD. Podle nového povolení se z dolu vytěží ročně asi tři miliony tun.

Vyhrála těžba nad útlumem

OKD podle oznámení zaslaného úřadům počítalo se dvěma možnostmi. Nulová varianta předpokládala, že od konce roku 2010 se těžba utlumí. Druhá varianta, ke které se vedení dolu přiklonilo, je těžba do roku 2016.

OKD je součástí Bakalovy společnosti NWR, která v posledních měsících čelila prudkému útlumu poptávky po koksovatelném uhlí jako následku ekonomické krize. Nyní se objevují první náznaky oživení. Podle místopředsedy představenstva OKD Jána Fabiána teď těžba uhlí v Česku prožívá nejtěžší období v historii. "Doufáme, že za pár měsíců se z toho dostaneme. Ale obáváme se, že oživení může být pouze krátkodobé. Obáváme se hlavně konce šrotovného," řekl nedávno Fabián v debatě s top manažery organizované HN.

Podle expertů najatých firmou na posouzení vlivu prodloužení těžby na životní prostředí se život lidem v regionu kvůli tomu nezhorší - nenastanou žádné významné změny v produkci odpadních vod, znečištění ovzduší, hlukové zátěže.

Proti prodloužení těžby se nijak radikálně nepostavili ani zástupci měst a obcí. Největší námitky měli zástupci Dětmarovic, podle kterých se může dále zhoršovat kvalita ovzduší i vody v regionu, navíc podle nich není jasné, ve kterých lokalitách bude těžba pokračovat.

Dětmarovice tak budou usilovat o to, aby se s OKD dohodly na smlouvě, podle které bude pravidelně sledována kvalita podzemní vody, seismická aktivita nebo poklesy terénu v katastru obce.

To ve svém souhlasném stanovisku požaduje také Ministerstvo životního prostředí, které pro pokračování těžby určilo neobvyklý počet podmínek: OKD musí splnit 148 různých požadavků.

Domluvte se s městy

"Před pokračováním hornické činnosti připravit, projednat a uzavřít smlouvy na roky 2011 až 2016 s městy Karviná a Orlová a obcemi Doubrava a Dětmarovice, které budou obsahovat a řešit postupy při řešení existujících střetů zájmů," uvedla Jaroslava Honová z ministerstva.

OKD musí pravidelně sledovat stav domů a silnic v oblastech těžby a v případech jejich poškození zajistit nápravu. A minimálně jednou za rok musí firma informovat obyvatele regionu o aktivitách, které nepříznivě ovlivní životní prostředí.

V prvním pololetí letošního roku spadla NWR do ztráty 41,1 milionu eur (zhruba 1,03 miliardy korun) z meziročně srovnatelného zisku 189 milionů eur. Tržby společnosti meziročně klesly zhruba o polovinu na 484 milionů eur.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy