Bakala vypověděl závazek ochrany tisícům nájemníků OKD

Petra Sasínová
21. 9. 2009 20:19
Ministerstvo financí se postavilo proti uhlobaronovi
Majitele OKD Zdeňka Bakalu čekají nepříjemnosti v Bruselu i na ministerstvu financí. Nespokojení nájemníci vyrazili k dalšímu boji o právo koupit si levně byty.
Majitele OKD Zdeňka Bakalu čekají nepříjemnosti v Bruselu i na ministerstvu financí. Nespokojení nájemníci vyrazili k dalšímu boji o právo koupit si levně byty. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Ostrava - Obavy nájemníků bývalých bytů OKD, že vlastník Zdeněk Bakala chce obejít jejich chráněné postavení plynoucí z privatizační smlouvy, jim potvrdil další krok tohoto miliardáře.

Bakalova společnost RPG Industries SE letos v červnu vypověděla časově neomezený závazek předkupního práva na byty nájemníkům za zvýhodněné ceny. To je pro ně zásadní věc.

"Společnost RPG Industries Se nám to oznámila, my to však neuznáváme," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Před tímto prohlášením si ministerstvo nechalo udělat tři právní analýzy. Dvě z nich říkají, že vlastník nemůže jeden závazek jen tak ze smlouvy vypovědět.

"Ministerstvo financí považuje výpověď závazku za neplatnou, v rozporu s občanským zákoníkem. A bude dál vyžadovat jeho plnění," řekl Jakob.

Neplnění smlouvy může ministerstvo potrestat pokutou třicet milionů korun. "Pokud společnost neuzná naše námitky, musel by spor rozhodnout soud," uvedl Jakob. Dodal, že ve společnosti RPG současně probíhá audit.

Nájemníci, kteří bojují za to, aby si mohli byty výhodně koupit, říkají, že něco podobného čekali.

Bývalé hornické byty, které stát vedený ČSSD dal za necelé dvě miliardy firmě Viktora Koláčka Karbon Invest, jsou po celém Moravskoslzeském kraji. V 43 tisících bytech bydlí asi sto dvacet tisíc lidí.
Bývalé hornické byty, které stát vedený ČSSD dal za necelé dvě miliardy firmě Viktora Koláčka Karbon Invest, jsou po celém Moravskoslzeském kraji. V 43 tisících bytech bydlí asi sto dvacet tisíc lidí. | Foto: Aktuálně.cz

Letos v květnu skončilo totiž pětileté stabilizační období, kdy byty měly zůstat v majetku OKD. Pokud by se prodávaly, pak výhradně nájemníkům. Všechny výnosy měly být investovány zpět do bytů.

Závazky plynou ze smlouvy z roku 2004, kterou stát prodal 46 procent akcií OKD i s byty společnosti Karbon Invest. V roce 2005 vstoupil do společnosti Zdeněk Bakala a převzal majetek i se závazky.

Bakala pak oficiálně prohlásil, že do tří let připraví projekt na prodej bytů stávajícím nájemníkům za zvýhodněné ceny specifikované ve smlouvě. V roce 2008 ale oznámil, že nic prodávat nebude.

"Vlastník závazky porušil už tím, že roku 2006 vyvedl byty z OKD do společnosti RPG Byty. A ukazuje se, že smlouvu hodlá porušovat dál a naložit s byty tržním způsobem," je přesvědčen předseda sdružení nájemníků Bytyokd.cz Roman Macháček.

Dodal, že podobně dopadli nájemníci bytů OKD na Kladensku, kde se už byty rozprodávají za tržní ceny.

Dosáhnout na dobré úvěry

Mluvčí RPG Real Estate Petr Handl potvrdil, že společnost skutečně závazek vypověděla. "Samozřejmě vycházíme z legislativy a z provedené právní analýzy," uvedl Handl.

Kauza byty OKD

  • Privatizaci OKD započatou v roce 1990 dokončil v roce 2004 ministr financí Bohuslav Sobotka z ČSSD.

  • Vláda schválila prodej 46 procent zbylých státních akcií OKD společnosti Karbon Invest Viktora Koláčka a Petra Otavy za 4,1 miliardy.

  • Součástí majetku OKD byl rozsáhlý bytový fond - 43 tisíc bytů.

  • Po prodeji vstoupil do společnosti Karbon Invest Zdeněk Bakala a v roce 2005 se jako nový vlastník přihlásil k závazkům vůči nájemníkům. Oznámil, že připraví prodej bytů.

  • Roku 2008 ohlásil, že prodávat nebude. Mezitím byty převedl z OKD na svou společnost RPG.
  • V červnu 2009 oznámil ministerstvu financí, že vypovídá závazek vůči nájemníkům týkající se předkupního práva a zvýhodněné ceny bytů.

Dodal, že stále platí to, že společnost nechce byty prodávat, ale opravovat a investovat do nich. Předkupní právo, tedy že v případě prodeje má být jako první osloven stávající nájemníků, podle něho zůstává, vyplývá ze zákona.

Ne však zvýhodněné cenové podmínky, které měla nájemníkům smlouva zaručit.

Závazek ve vztahu k nájemníkům je podle vedení společnosti velmi omezující při získávání úvěrů. "Hodnota bytového portfolia je posuzována z hlediska vybraného nájemného a z hlediska hodnoty nemovitostí v případě, že by se měly prodávat. Tato hodnota byla tímto závazkem výrazně omezena," uvedl ředitel realitní skupiny RPG Real Estate Tony Aksich.

Petr Handl potvrdil, že společnost se bude bez ohledu na prohlášení ministerstva financí chovat podle toho, že závazek vypověděla.

Do Bruselu míří stížnost

Sdružení nájemníků, které již docílilo odtajnění smlouvy a původního znaleckého posudku, se nevzdává.

V nejbližších dnech odešle obsáhlou stížnost na nedovolenou veřejnou podporu k Evropské komisi. Stížnost, kterou vypracovala právnička Hana Marvanová, podložilo posudkem z oboru oceňování nemovitostí od znaleckého ústavu Kopprea.

"K nedovolené veřejné podpoře došlo a věřím, že to dokážeme. Minimální veřejnou podporu jsme vyčíslili na jednu a tři čtvrtě miliardy korun," doplnil Macháček.

Znalecký ústav dospěl k závěru, že průměrná tržní cena bytu OKD v roce 2004 byla sto padesát pět tisíc korun, stát prodával za čtyřicet. Nedovolená veřejná podpora je podle znalců rozdíl mezi tržní cenou a cenou, za jakou vlastník byty získal.

"Vlastník získal byty s výhodnou díky tomu, že se zavázal je s výhodou prodá nájemníků. To však neplní, chová se tržně," vysvětlovala právnička Hana Marvanová.

Prokázání nedovolené veřejné podpory může být důvodem odstoupení státu od smlouvy. Stížnost se však může řešit velmi dlouho. Za dva měsíce se členové Evropské komise vystřídají. Ti noví budou případ znovu zkoumat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Turín poprvé prohrál. Doma nestačil na nováčka z Lecce

Fotbalisté FC Turín ve třetím kole italské ligy nestačili na domácím hřišti na nováčka z Lecce a po porážce 1:2 poprvé v sezoně ztratili body. Jediným týmem se stoprocentní bilancí zůstal v Serii A Inter Milán, na jehož hřišti se v úterý představí pražská Slavia při vstupu do Ligy mistrů.

Hosté z Lecce přijeli do Turína k dohrávce se skóre 0:5 po prvních dvou kolech a jejich čekání na gól ukončil ve 35. minutě brazilský útočník Diego Farias dorážkou vlastní střely vyražené brankářem. Po změn stran vyrovnal z penalty za faul Andrea Belotti, ale čtvrt hodiny před koncem Marco Mancosu další pohotovou dorážkou po zákroku gólmana Salvatoreho Sirigua rozhodl o tříbodovém zisku pro outsidera.

před 3 hodinami

Útok na ropná zařízení je odvetou Jemenců za agresi Saúdů, tvrdí íránský prezident

Útok na saúdskoarabská ropná zařízení byl odplatou Jemenců za agresi Saúdské Arábie, uvedl íránský prezident Hasan Rúhání. Informovala o tom agentura Reuters. K víkendovému útoku se sice přihlásili jemenští povstalci, Rijád ale vyjádřil pochybnosti, že úder byl veden z Jemenu, a Spojené státy tvrdí, že za akcí je Teherán. "Jemenci uplatňují své zákonné právo na obranu… útoky byly odvetným opatřením za dlouholetou agresi vůči Jemenu," uvedl Rúhání na tiskové konferenci v Ankaře, kde dnes s prezidenty Turecka a Ruska Recepem Tayyipem Erdoganem a Vladimirem Putinem jednal o syrské krizi.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Volejbalisté dostali na ME lekci od polských mistrů světa

Čeští volejbalisté ve třetím zápase na evropském šampionátu dostali lekci od úřadujících mistrů světa Poláků. Při rozlučce s Rotterdamem od druhého setu nedostali šanci a prohráli 18:25, 12:25 a 15:25. O postup do osmifinále budou Češi po dni volna bojovat již v Amsterodamu proti domácímu Nizozemsku a Černé Hoře.

Poláci vyhráli poslední dva světové šampionáty, ale na evropskou medaili čekají od roku 2011, kdy získali ve Vídni bronz. Proti českému výběru si připsali třetí vítězství na tomto ME ze tří zápasů.

Svěřenci Michala Nekoly mají bilanci jedné výhry a dvou porážek, a pokud chtějí postoupit do play off, potřebují skončit v šestičlenné skupině do čtvrtého místa.

Další zprávy