Ekologická zátěž shoří v elektrárnách v Polsku

Ekologická zátěž shoří v elektrárnách v Polsku
Výsledný produkt: certifikované palivo pro tepelné elektrárny - směs ropných odpadů a energetického uhlí v poměru 52:48.
Obsah lagun by měl být odtěžen a zpracován do konce roku 2010. Kontaminovaná zemina by měla být sanována do roku 2013. Rekultivace celého areálu a jeho proměna na lesopark by měly být ukončeny v roce 2015.
Lesklá hladká plocha o rozloze několika hektarů láká labutě a jiné vodní ptáky. Olejové odpady zde byly ukládány až do roku 1996. V pozadí areál někdejších Moravských chemických závodů, nyní BorsodChem MCHZ, s.r.o.
Prvním krokem zpracování ropných kalů je jejich zhuštění. K tomu pomáhá vápno vmíchávané do odpadů v laguně.
Foto: Ondřej Besperát
Ondřej Besperát
29. 1. 2009 16:30

Ostrava - Na okraji ostravského sídliště Fifejdy, méně než dva kilometry od centra Ostravy jsou dva podivné temné rybníky. Místo vody jsou v nich olejové a ropné odpady. Dohromady více než 200 tisíc tun na ploše 12 hektarů. Po více než deseti letech se začalo s likvidací této ekologické zátěže. Sdružení firem Čistá Ostrava vyrábí z odpadů palivo pro elektrárny. V dalších fázích by mělo dojít na vyčištění zeminy a znečištěné vody z areálu bývalé rafinérie Ostramo.

&nbsp

Podívejte se také:

Před rokem to byly laguny smrti. Pro labutě

Pusťte si video:

Rána z milosti pro labutě uvízlé v oleji

&nbsp

 

Právě se děje

před 32 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy