Ekologická zátěž shoří v elektrárnách v Polsku

Ekologická zátěž shoří v elektrárnách v Polsku
Výsledný produkt: certifikované palivo pro tepelné elektrárny - směs ropných odpadů a energetického uhlí v poměru 52:48.
Obsah lagun by měl být odtěžen a zpracován do konce roku 2010. Kontaminovaná zemina by měla být sanována do roku 2013. Rekultivace celého areálu a jeho proměna na lesopark by měly být ukončeny v roce 2015.
Lesklá hladká plocha o rozloze několika hektarů láká labutě a jiné vodní ptáky. Olejové odpady zde byly ukládány až do roku 1996. V pozadí areál někdejších Moravských chemických závodů, nyní BorsodChem MCHZ, s.r.o.
Prvním krokem zpracování ropných kalů je jejich zhuštění. K tomu pomáhá vápno vmíchávané do odpadů v laguně.
Foto: Ondřej Besperát
Ondřej Besperát
29. 1. 2009 16:30

Ostrava - Na okraji ostravského sídliště Fifejdy, méně než dva kilometry od centra Ostravy jsou dva podivné temné rybníky. Místo vody jsou v nich olejové a ropné odpady. Dohromady více než 200 tisíc tun na ploše 12 hektarů. Po více než deseti letech se začalo s likvidací této ekologické zátěže. Sdružení firem Čistá Ostrava vyrábí z odpadů palivo pro elektrárny. V dalších fázích by mělo dojít na vyčištění zeminy a znečištěné vody z areálu bývalé rafinérie Ostramo.

&nbsp

Podívejte se také:

Před rokem to byly laguny smrti. Pro labutě

Pusťte si video:

Rána z milosti pro labutě uvízlé v oleji

&nbsp

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy