Ekologická zátěž shoří v elektrárnách v Polsku

Ekologická zátěž shoří v elektrárnách v Polsku
Výsledný produkt: certifikované palivo pro tepelné elektrárny - směs ropných odpadů a energetického uhlí v poměru 52:48.
Obsah lagun by měl být odtěžen a zpracován do konce roku 2010. Kontaminovaná zemina by měla být sanována do roku 2013. Rekultivace celého areálu a jeho proměna na lesopark by měly být ukončeny v roce 2015.
Lesklá hladká plocha o rozloze několika hektarů láká labutě a jiné vodní ptáky. Olejové odpady zde byly ukládány až do roku 1996. V pozadí areál někdejších Moravských chemických závodů, nyní BorsodChem MCHZ, s.r.o.
Prvním krokem zpracování ropných kalů je jejich zhuštění. K tomu pomáhá vápno vmíchávané do odpadů v laguně.
Foto: Ondřej Besperát
Ondřej Besperát
29. 1. 2009 16:30

Ostrava - Na okraji ostravského sídliště Fifejdy, méně než dva kilometry od centra Ostravy jsou dva podivné temné rybníky. Místo vody jsou v nich olejové a ropné odpady. Dohromady více než 200 tisíc tun na ploše 12 hektarů. Po více než deseti letech se začalo s likvidací této ekologické zátěže. Sdružení firem Čistá Ostrava vyrábí z odpadů palivo pro elektrárny. V dalších fázích by mělo dojít na vyčištění zeminy a znečištěné vody z areálu bývalé rafinérie Ostramo.

&nbsp

Podívejte se také:

Před rokem to byly laguny smrti. Pro labutě

Pusťte si video:

Rána z milosti pro labutě uvízlé v oleji

&nbsp

 

Právě se děje

před 22 minutami

Šéfka Evropské komise představila "zelenou dohodu", slíbila klimatický fond za 100 miliard eur

Evropská komise chce v rámci přechodu ke klimaticky odpovědnému hospodářství v nejbližších měsících přijít s řadou kroků a iniciovat masivní investice do ekologických projektů. Prohlásila to ve středu šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová, která představila klimatický plán označovaný jako Evropská zelená dohoda. Mezi první opatření bude patřit návrh normy zavazující unii ke klimatické neutralitě či vytvoření fondu pro podporu regionů závislých na energii z fosilních paliv. Mezi země, které by z něj mohly čerpat, patří Česko. Fond má podle von der Leyenové vyvolat investice v hodnotě 100 miliard eur (2,5 bilionu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy