Jak vzít Bakalovi byty? Jedině přes Evropskou komisi

Petra Sasínová
14. 9. 2009 7:00
Sociální demokraté lákají voliče: Slibují napravit, co sami zkazili.
"Pane uhlobarone Bakalo, začnete plnit své sliby. Jinak vás k tomu ČSSD donutí," řečnil Jiří Paroubek před plným ostravským náměstím.
"Pane uhlobarone Bakalo, začnete plnit své sliby. Jinak vás k tomu ČSSD donutí," řečnil Jiří Paroubek před plným ostravským náměstím. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Předseda ČSSD Jiří Paroubek slíbil minulý týden na předvolebním mítinku v Ostravě, že donutí miliardáře Zdeňka Bakalu, aby prodal nájemníkům bývalé byty OKD. Získal je i s doly právě díky sociálním demokratům.

Nájemníci mají obavy, že Bakala chce jednou byty prodávat za tržní ceny. Přitom stát chtěl jen čtyřicet tisíc za jeden byt. Stěžují si na zchátralost domů a rostoucí nájemné, žádají, aby Bakala splnil svůj slib, že jim byty prodá.

Bakala ale říká ne. Musel by pak respektovat předkupní právo a zvýhodněné ceny pro nájemníky.

"Pane uhlobarone Bakalo, začněte plnit své sliby! Jinak vás ČSSD k tomu donutí," hřímal Paroubek z pódia před zaplněným Prokešovým náměstím v Ostravě. "Těch sto dvacet tisíc lidí, kterých se to týká, chce žít tady! Oni se nestěhují k Ženevském jezeru," řečnil Paroubek.

V boji o voliče jsou byty OKD výbušné téma. Sociální demokraté ho využívají už ve třetí volební kampani v Moravskoslezském kraji.

Může Paroubek splnit, co slíbil? Těžko. Jedinou reálnou šancí je úspěch stížnosti nájemníků na nedovolenou veřejnou podporu Evropské komisi. Ta bude nyní doložena znaleckým posudkem ústavu, jenž došel k závěru, že byty nebyly prodány za tržní cenu.

Stát by mohl odstoupit od smlouvy, kdyby...

V případě prokázané nedovolené veřejné podpory vyplývá z privatizační smlouvy možnost odstoupit od smlouvy. Tedy stát by teoreticky mohl Bakalovi OKD i byty zase vzít.

"Podle smlouvy má stát v případě prokázané nedovolené veřejné podpory možnost odstoupit od smlouvy, aniž by musel odškodnit vlastníka," vysvětlovala právnička Hana Marvanová. Zastupuje nespokojené nájemníky a právě dokončuje stížnost Evropské komisi.

Spolumajitel OKD a firmy RPG Industries Zdeněk Bakala slíbil v roce 2005 nájemníkům, že připraví podmínky prodeje bytů nájemníkům. Pak od toho upustil.
Spolumajitel OKD a firmy RPG Industries Zdeněk Bakala slíbil v roce 2005 nájemníkům, že připraví podmínky prodeje bytů nájemníkům. Pak od toho upustil. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Stát by mohl od smlouvy odstoupit úplně a akcie prodat znovu, nebo uzavřít s vlastníkem novou smlouvu.

"Pak by bylo možné zajistit, aby nová smlouva upravovala nároky nájemníků lépe, případně by se mohlo jednat například o vyjmutí bytů z prodeje," uvedla Marvanová.

Někteří politici tomu říkají znárodnění. A zdůrazňují, že smlouvu, kterou dal stát čtyřicet čtyři tisíce bytů v Ostravě, Havířově, Karviné, Orlové a jinde z ruky za jednu a tři čtvrtě miliardy, uzavřela ČSSD.

Jedině znárodnění, říká ODS a TOP 09

"ČSSD tuto situaci zavinila, teď slibuje a lže lidem do očí. To chtějí znárodňovat?," zlobil se lídr moravskoslezské kandidátky ODS Pavel Drobil.

Připomenul, že ocenění akcií OKD už před prodejem v roce 2004 zkoumal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Po zásahu úřadu pak došlo k navýšení ceny, která byla původně jen dvě miliardy a dvě stě tisíc.

Právnička Marvanová ale tvrdí, že nikdo dosud nezkoumal a nerozporoval ocenění neprodukční části majetku OKD - tedy především bytů. 

Kauza byty OKD

  • Privatizaci OKD započatou v roce 1990 dokončil ministr financí Bohuslav Sobotka z ČSSD v roce 2004.
  • Vláda schválila prodej 46 procent akcií OKD společnosti Karbon Invest ovládané Viktorem Koláčkem a Petrem Otavou za čtyři miliardy korun.
  • Ve stejném roce provedl Zdeněk Bakala transakci, při níž jím zastoupená kyperská skupina RPG Industrie koupila Karbon Invest. Bakala tím získal OKD i 44 tisíc bytů.
  • Podle smlouvy mezi státem a Karbon Invest mají předkupní právo na byty za zvýhodněnou - netržní cenu.
  • V roce 2005 Bakala oznámil, že posoudí, kdy a za jakých okolností bude možný prodej bytů nájemníkům.
  • V květnu 2008 ohlásil, že prodej není aktuální a že začne byty opravovat.
  • V září 2008 založili nespokojení nájemníci občanské sdružení Bytyokd.cz. Sdružení vyvíjí tlak na prodej, pořádá petice a protestní demonstrace.

"Je třeba se ptát, kdo smlouvu uzavíral. A proč teď nazývá zlodějem někoho, komu něco prodal? ČSSD hraje účelovou hru na voliče, hrozí a slibuje. To se ale dostáváme do minulého režimu. Jediné řešení je jednat s vlastníkem," reagoval lídr moravskoslezské kandidátky TOP 09 Pavol Lukša.

Jsou velmi rozhořčeni, protože si uvědomují, že otázka bytů OKD se bytostně dotýká mnoha voličů.

Byty dali za babku, teď jsou zachránci

Sociální demokraté se ale klidně staví do pozice zachránců. Smlouvu, kterou dali z ruky 44 tisíc bývalých hornických bytů po celém kraji za necelé dvě miliardy, uzavřel tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka. Přičinil se tehdejší ministr zemědělství Jaroslav Palas, byl u toho i Lubomír. Zaorálek.

"Musíme vyzkoušet všechno. Se znaleckým posudkem renomovaného ústavu máme šanci. Věřím, že možnost odstoupit od smlouvy dává státu silnou pozici. Jde o to, jestli na tom bude trvat," pravil lídr kandidátky ČSSD v Moravskoslezském kraji a místopředseda poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek.

Mnozí nájemníci na to slyší. "ODS se k nám jen stavěla zády. To sociální demokraté se nám snaží pomáhat, zaplatili právní analýzu, která potvrzuje, že vlastník neplní smlouvu, pan Zaorálek teď dělá maximum. Logicky bychom chtěli, aby rozhodovali o tom, jak bude stát v případě úspěchu stížnosti postupovat," uvedl za sdružení nájemců Bytyokd.cz Roman Macháček.

Věří, že se podaří nedovolenou podporu prokázat. "A pak budeme trvat na tom, aby stát odstoupil od smlouvy," řekl.

Špatné by podle nájemníků bylo, kdyby se jazýčkem na vahách stala TOP 09. "Existuje finanční propojení mezi Bakalou a Karlem Schwanzerbergem, takže nelze očekávat, že by TOP 09 šlo proti zájmům Bakaly," míní Macháček.

Bakala prodat nemusí

Všem je přitom jasno, že ČSSD neošetřila ve smlouvě s vlastníkem dostatečně dobře práva nájemníků. Nenutí vlastníka prodat jim byty.

Jen ho zavazuje k tomu, aby v případě, že bude chtít byty prodávat, respektoval předkupní právo nájemníků a prodával za netržní ceny podobné těm, za které je získal. Zároveň má jít o ceny odpovídající v daném místě a čase částce, za jakou například prodávají nájemníkům byty obce.

Za neplnění závazků hrozí vlastníkovi sankce až třicet milionů. "To je však směšná suma. Když by vlastník prodal naše byty tržně, mohl by dostat třicet až čtyřicet miliard," řekl Macháček.

Společnost RPG v čele s Bakalou zůstává klidná. Hrozby znějící z náměstí ji neděsí.

Foto: Ondřej Besperát

RPG: Nebojíme se

"Na tuto předvolební rétoriku ČSSD nehodláme reagovat. Jsme přesvědčeni, že postupujeme podle zákona a plníme všechny povinnosti vyplývající ze smlouvy se státem. Věříme, že to ukáže i audit," uvedl mluvčí RPG Petr Handl.

Připomenul, že Evropská komise dostala opakovaně podnět na podezření z nedovolené veřejné podpory, ale zatím neshledala důvod zahájit šetření. "Nemáme důvod se domnívat, že se situace změnila," řekl Handl.

Audit nařídilo v Bakalově společnosti RPG Industries, na kterou miliardář byty převedl, ministerstvo financí. Začal 28. srpna. "Audit bude zkoumat plnění závazků vyplývajících z kupní smlouvy z roku 2004. Hotov by měl být někdy v říjnu," informoval Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Radek Ležatka.

Jakékoliv výsledky auditu však nemohou vést k odstoupení od smlouvy. Při zjištění hrubých nedostatků hrozí firmě pokuta, ovšem v případě, že ministerstvu financí prokazatelně vznikla škoda.

Ani úspěch stížnosti u Evropské komise nemusí nájemníkům nic přinést. Státu naopak hrozí sankce za to, že nedovolenou podporu připustil. Ale zároveň také povinnost sjednat nápravu. To by však  mohlo skončit jen tím, že vlastník dorovná částku ve výši prokázané veřejné podpory. 

Majitel by nemusel být pořád ani o trochu ochotnější byty nájemníkům prodat.

Přesvědčení, že Bakala je povinen byty prodat, vyplývá z jeho prohlášení z roku 2005. Oznámil, že rozhodne, za jakých podmínek by si nájemníci mohli byty koupit. Pak ale od toho zcela upustil.

"Soustředíme se na regeneraci bytového fondu," potvrdil Handl z RPG.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy