Brno - Soud závažně pochybil v případě krachu Oděvního podniku Prostějov.
Česká spořitelna, největší věřitel někdejšího textilního gigantu, uspěla se svou stížností u Ústavního soudu.
Banka si stěžovala na to, že se její zástupce nemohl - kvůli rozhodnutí soudu - podílet na rozhodování o dalším osudu firmy.
Co bude dál?
Aktuální verdikt Ústavního soudu tak výrazně zkomplikoval prodej majetku ještě loni největší oděvní firmy v Česku. OP Prostějov přitom věřitelům dluží přes dvě miliardy korun.
Podle ústavních soudců nedokázal Krajský soud v Brně svůj verdikt a výrazně omezil vliv České pořitelny.
"Vnímáme to tak, že se dnes rozhodovalo tom, zda argument o koncernu může takto zásadním způsobem ovlivnit hlasovací práva. Podle toho, jak to chápeme od Ústavního soudu, to znamená, že nemůže," řekl ředitel odboru restrukturalizace a vymáhání České spořitelny Daniel Hříbal.
Už v pondělí vyhověl Krajský soud v Brně vyhověl jiné žalobě České spořitelny a zrušil rozhodnutí o prohlášení konkurzu na OP.
Podle žaloby bylo insolvenční řízení přiděleno soudci Janu Kozákovi v rozporu se zákonem o soudech a soudcích.
Dluhy za dvě miliardy
Kozák navíc rozhodl, že Česká spořitelna a Oděvní podnik tvoří koncern, a proto nenechal zástupce banky hlasovat. Zdůvodnil to tím, že spořitelna má rozhodující vliv na fungování společnosti.
Spořitelna má u prostějovské firmy pohledávku 675 milionů korun.
Z informací v insolvenčním rejstříku vyplývá, že své pohledávky vůči OP nárokuje 555 věřitelů. Celkem žádají 2,15 miliardy korun.