Praha - Hned o dva stupně snížila poradenská společnost Dun & Bradstreet rating České republiky. Důvodem je zhoršující se ekonomický výhled země a růst politické nestability.
I tak se ovšem nové (z DB3a na DB3c) hodnocení nalézá stále v kategorii nízkého rizika návratnosti investice.
Očekáváme, že se česká ekonomika v roce 2013 zastabilizuje a vrátí se k růstu. Stěžejní bude, aby vláda dokázala prosadit řadu klíčových reforem, které ve střednědobém horizontu povedou ke konsolidaci veřejných financí. Nicméně pokud nedojde k odstranění současné turbulentní politické situace bude země i nadále vykazovat řadu strukturálních překážek v růstu," píše ředitelka Dun & Bradstreet, Alena Seoud.
Navíc je podle ní vysoce pravděpodobné, že budoucí rozvoj bude tížit jednak zhoršování ekonomiky v Evropě, které již začíná mít svůj dopad i na nejvýznamnějšího obchodního partnera České republiky, na Německo, a významná míra zátěže budoucího rozvoje země bude i nadále pocházet z vysoké míry korupce a byrokracie," říká ředitelka Dun & Bradstreet, Alena Seoud.
Sousedé jsou na tom lépe
Sousedé České republiky, konkrétně Polsko a Slovensko, mají nyní lepší hodnocení.
Nejpříznivější investiční klima v Evropě má Norsko, Švédsko a Švýcarsko, jejichž rating D&B stanovila na stupni nejnižšího rizika investice (DB1d). Německo, náš největší obchodní partner, má aktuální ratingové hodnocení na úrovni DB2a, což představuje nízké riziko návratnosti investice.
Své politické, ekonomické a obchodní analýzy D&B zpracovává pro 134 zemí světa. Upozorňuje v nich na rizika plynoucí z obchodního styku.
Jiné ratingové agentury zatím ke snížení ratingu ČR nepřistoupily. Například Moody's Investors Service ve své červencové zprávě potvrdila hlavní rating ČR na stupni A1 se stabilním výhledem.