Příklad boje proti tajení: Soud dá lidem platy

Tomáš Fránek
17. 6. 2011 10:46
Nejvyšší správní soud poskytne žadatelům údaje o platech svých soudců a dalších zaměstnanců
Foto: Jan Langer

BrnoNejvyšší správní soud se rozhodl v praxi ukázat úřadům, že se v Česku mají lidé právo dozvědět kolik peněz dostávají zaměstnanci placení z veřejných peněz.

Soud tak poskytne všem žadatelům údaje o platech svých soudců a dalších zaměstnanců. Vedení soudu tak reaguje na svoje nedávné rozhodnutí, podle kterého mají lidé právo znát odměny lidí placených z veřejných prostředků.

Nejvyšší správní soud  minulý týden rozhodl, že úřady nesmějí tajit výši platů a odměn, které úředníci dostanou. Zveřejnění výše odměn nijak neporušuje zákon o ochraně osobních údajů. Úředník je tak podle soudu jednoznačně příjemcem veřejných peněz. "To je jakákoli osoba, které je vyplacena byť i jen minimální částka z veřejných rozpočtů," rozhodli soudci.

Jenom silná slova

A soud nyní dává jasný návod státu i úřadům. Po vynesení rozhodnutí soudu už totiž úřady začaly vymýšlet jak se povinnosti sdělit údaje o platech a odměnách vyplácených z veřejných peněz vyhnout.

Verdikt soudu kritizoval ostře Úřad pro ochranu osobních údajů, podle kterého soud nadřadil právo na informace právu na soukromí. Úřad, který má dohlížet na dodržování zákonů, dokonce vyzval lidi tající své platy a odměny k tomu, aby se bránili u Ústavního soudu.

"Všem dotčeným zaměstnancům, jejichž osobní údaje, včetně údaje o výši platu, by byly bez relevantního zdůvodnění a bez přihlédnutí k jejich právu na ochranu soukromí zveřejněny, úřad doporučuje, aby se proti takovému neoprávněnému zpracování osobních údajů bránili cestou ústavní stížnosti," uvedl úřad ve své analýze. Úřad dokonce uvedl, že může pokutovat ty organizace, které platy a odměny zveřejní.

Podle vedení Nejvyššího správního soudu je kritika úřadu plná silných hodnotících výrazů a ústí do výzvy k nerespektování právního názoru. „Jde o velmi smutnou ukázku právní kultury a zásadní nepochopení systému dělby moci," uvedl předseda soudu Josef Baxa.

Boj proti korupci

Soud proto vyhoví žadatelům, kteří chtěli znát platy soudců a pracovníků soudu.

"Transparentnost chování orgánů veřejné moci, zejména jde-li o nakládání s veřejnými prostředky, je důležitou hodnotou, která může převážit nad zájmem na ochraně soukromí jednotlivých příjemců těchto prostředků. Je též předpokladem a příspěvkem k obnovení důvěry společnosti ve veřejnou moc a její instituce," uvedl Baxa.

Oldřich Kužílek ze sdružení Otevřená společnost, jenž se dlouhodobě věnuje tématu poskytování informací, označil rozhodnutí soudu za průlom a další krok k transparentnosti veřejné správy. "Zároveň má tento rozsudek antikorupční potenciál," řekl Kužílek.

Podle něj rozhodnutí soudu může ukončit časté zneužívání takzvaných mimořádných odměn. Odůvodnění odměn bývá chabé a leccos se do nich "skryje".

 

Právě se děje

před 12 minutami

Microsoft chce expandovat do vesmíru, uzavře partnerství se SpaceX

Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX, chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Americká softwarová společnost o tom v úterý informovala na svém blogu.

Jmenované partnerství společnosti Microsoft umožní napojit její cloudové služby Azure na satelitní síť Starlink společnosti SpaceX. Získá tak náskok před cloudovými službami, jež nabízí společnost Amazon Jeffa Bezose, napsala agentura Reuters.

Společnost SpaceX je známá pro své znovupoužitelné vesmírné rakety a kabiny pro astronauty. Na oběžné dráze má nyní společnost založená Elonem Muskem přes 800 satelitů sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu kdekoli na Zemi. Musk doufá, že síť bude generovat zisk pro jeho další, meziplanetární cíle.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Olympijský vítěz Krpálek kvůli covidu přijde o turnaj v Budapešti

Olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek měl před odjezdem na turnaj v Budapešti pozitivní test na koronavirus. Informoval o tom na svém facebookovém profilu. O první podnik kategorie Grand Slam po osmiměsíční pauze způsobené koronavirovou pandemií tak přijde.

Podobně jako při jiných mezinárodních sportovních akcích této doby jsou testy před startem povinné. Krpálek neprošel. "Testy před odjezdem u mě bohužel prokázaly že jsem pozitivní na covid," uvedl. Bylo mu to líto. "Tak moc jsem se těšil na své první závody, které mají být tento víkend v Budapešti," posteskl si.

Minulý týden se vzhledem k uzavřeným vnitřním sportovištím v Česku vydal na kemp do Polska do Zakopaného. Formu ale nebude teď moci prodat, protože kvůli nákaze musí do izolace. "Řídím se pokyny lékařů, abych byl fit na listopadové mistrovství Evropy v Praze," doplnil.

Evropský šampionát by se měl v Praze uskutečnit od 19. do 21. listopadu. Pořadatelé navzdory aktuální dramatické epidemiologické situaci v Česku v jeho konání doufají. "Zatím všechny naše přípravy pokračují tak, že se mistrovství Evropy v Praze uskuteční," uvedl v pondělí pro web iSport.cz předseda Českého svazu juda Jiří Dolejš.

V Budapešti by se při Krpálkově absenci mělo představit sedm českých reprezentantů, šest mužů a Renata Zachová.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Běloruské úřady zakročily proti kanálu Nexta, který informuje o protestech. Zařadily je na seznam extremistů

Běloruský soud rozhodl o zařazení informačního kanálu NEXTA-Live na sociální síti Telegram i jeho loga na seznam extremistických materiálů, informuje dnes agentura Belta s odvoláním na nejvyšší soud. Kanál, který na platformě Telegram podle agentury AFP sledují dva miliony lidí, vešel v poslední době do podvědomí především jako jeden z hlavních zdrojů informací o protirežimních protestech, které v Bělorusku vypukly po srpnových prezidentských volbách.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy