Promopro se brání. Majitelé podali trestní oznámení

ČTK ČTK, Tereza Šídlová
16. 2. 2011 16:07
Firma, která během předsednictví EU dostala stamiliony, popírá přesuny na účtě
Firma Promopro získala během českého předsednictví EU od vlády 551 milionů korun.
Firma Promopro získala během českého předsednictví EU od vlády 551 milionů korun. | Foto: Repro: Aktuálně.cz

Praha - Majitelé firmy Promopro, která získala spornou zakázku v době českého předsednictví EU, podali kvůli kauze trestní oznámení na neznámého pachatele.

Vadí jim, že Komerční banka údajně poskytla nepravdivé údaje o jejich účtu.

"Není pravda, že jsme měli deset měsíců na účtu sto milionů bez pohybu a není pravda, že jsme si s manželkou vybrali 45 milionů na svůj soukromý účet," řekl ve středu novinářů spolumajitel firmy Jaroslav Veselý.

Banka podle něj normální transakce označila za podezřelé a poskytla nepravdivé údaje o firemním účtu a zůstatcích na něm.

"Komerční banka se k případu vyjadřovat nebude. S ohledem na etiku bankovního podnikání se nevyjadřujeme ani ke klientům banky ani k jiným osobám, které našimi klienty nejsou," sdělila mluvčí banky Monika Klucová.

KB podle ní vždy postupuje plně v souladu s příslušnými právními předpisy. "Odmítáme, že by z naší strany došlo k úniku informací, které v poslední době zazněly v některých sdělovacích prostředcích," dodala Klucová.

Veselý dříve Aktuálně.cz řekl, že zhruba 40 milionů putovalo na jeho soukormý účet jako splátka půjčky své vlastní firmě. 

Chráňte naše údaje

Kvůli tomu, že do médií unikly podrobné informace o jejich bankovních transakcích z trestního oznámení finančního analytického útvaru ministerstva financí, podali majitelé firmy také stížnost k Úřadu pro ochranu osobních údajů.

"Nechápu, jak se může v novinách, v médiích objevit, kolik jsme, kde a kdy vybrali z bankomatu a veškeré pohyby našich účtů. To je pro mě divné, když to vyjádřím slušně," dodal Veselý.

Veselý dnes také vyzval vládu, aby zveřejnila všechny expertizy a audity týkající se zakázky s jeho firmou.

Na vše máme dokumentaci

Už dříve uvedl, že zakázka byla v pořádku a může to policii doložit fakturami a další dokumentací.

Zakázku úřadu vlády pro firmu Promopro začala minulý týden vyšetřovat protikorupční policie. Firma získala kontrakt na zajištění audiovizuální techniky během předsednictví bez výběrového řízení. Úřad vlády jí zaplatil za tyto služby téměř 551 milionů korun.

Trestní oznámení kvůli zakázce podal finanční analytický útvar ministerstva financí. Informace z trestního oznámení se pak objevily v médiích, včetně například toho že údajně asi 50 milionů korun z firemního účtu společnosti skončilo na soukromých účtech rodiny Veselých. Ministerstvo financí se zakázkou začalo zabývat na základě oznámení banky kvůli možnému porušení zákona o praní špinavých peněz.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Horská služba v Krkonoších varuje před náledím, hrozí také silný vítr

Horská služba Krkonoše varuje ve výškách nad 1000 metrů nad mořem před zledovatělým terénem. V Krkonoších platí druhý, mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti, uvedla krkonošská horská služba.

Na hřebenech hor hrozí silný vítr, v nárazech může dosahovat rychlosti až 70 kilometrů v hodině, informovali meteorologové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy