Potraviny i v dalších letech zůstanou nebezpečně drahé

Tereza Holanová Tereza Holanová
11. 10. 2011 19:00
Za vysokými cenami potravin bude stát trvající růst, ale i výkyvy počasí
Foto: Jaroslav Jiřička

Londýn - Ceny potravin zůstanou v dalších letech na vysoké úrovni a budou nadále kolísat. Vyplývá to ze studie Světové potravinářské a zemědělské organizace (FAO).

Na drahé potraviny doplatí zvláště rozvojové země závislé na dovozu, které disponují malými rezervami a nedostatkem peněz, které by využily ke stimulaci ekonomiky.

Pro zasažené státy je také charakteristické, že jejich obyvatelé vydávají na nákup potravin větší podíl příjmu než ve vyspělém světě. Více než 70 procent všech peněz zaplatí za jídlo například lidé v Ghaně nebo Pákistánu. Za nejohroženější kontinent označuje FAO Afriku.

Za vysoké ceny může i počasí

Za vysokými cenami bude stát pokračující růst světové populace a posilování poptávky v rychle rostoucích ekonomikách, jako je Brazílie, Rusko nebo Čína.

Kromě toho autoři studie zmiňují rostoucí spotřebu biopaliv, která vede k rozsáhlejší poptávce po kukuřici a rostlinných tucích.
Nemalý podíl na zdražení komodit mají také spekulace a zvyšující se podíl investic do komodit.

Za další příčinu FAO označuje stále častější výkyvy počasí, jako příklad uvádí extrémní sucha v Austrálii, která v letech 2005 až 2007 omezila nabídku obilí. Za kolísáním stojí i stále větší provázanost zemědělských a energetických trhů.

Zopakuje se potravinová krize?

K zásadnímu zdražení potravin došlo především v letech 2007 až 2008 během potravinové krize.

Index cen potravin FAO, který zahrnuje základní zemědělské komodity, se podle deníku Financial Times v posledním roce zvýšil o 15 procent. Za poslední desetiletí vzrostl téměř o 150 procent.

Země, které potraviny především vyvážejí, z nárůstu cen těžily, protože prodejem více vydělaly. Do této skupiny můžeme zařadit Thajsko nebo Vietnam.

Další státy se však se zdražováním vyrovnávaly omezením vývozu, aby si tak samy zajistily lepší ceny.  Jednalo se například o Rusko, Indii nebo Čínu. Další trhy však na tyto restrikce o to více doplatily.

Například rýže zdražila poté, co Indie její vývoz omezila, na 1100 dolarů za tunu, zatím co průměrné ceny v roce 2007 činily 332,4 dolaru za stejné množství. V září 2011 činil celosvětový průměr 615,55 dolaru za tunu.

Podobný vývoj se týkal pšenice. Její ceny ovšem v roce 2010 spadly na předkrizovou úroveň. Od počátku letošního roku se ale opět o polovinu zvýšily.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy