Drahé a ještě dražší, ceny potravin poletí vzhůru

Tomáš Fránek
27. 7. 2011 5:00
Vysoké ceny potravin budou trápit svět i v dalších letech
Foto: Karel Toman

Brno/Vídeň - Je to sázka na jistotu, ceny potravin, které jsou už tak na historických maximech, porostou dál i v dalších letech.

Ukazují to prognózy a studie ekonomů i zástupců nevládních sdružení. Růst cen potravin pocítí lidé všude, nejhůře se ale projeví v chudých zemích.

A zatímco ve vyspělých zemích včetně Česka bude znamenat růst cen potravin o desítky až stovky eur, korun nebo dolarů vyšší měsíční výdaje rodin, v chudých zemích přinese více hladem a nemocemi ohrožených lidí. Podle Světové banky totiž už nynější vzestup cen potravin od června 2010 uvrhl do chudoby téměř 44 milionů lidí.
 
Výpočty vídeňských ekonomů z Mezinárodního hospodářského institutu ukazují, že ceny potravin budou zvedat inflaci i v dalších dvou letech. Inflace se má pohybovat v zemích Evropské unie v průměru kolem čtyř procent - tedy na hodnotě, která je mírně vyšší než nynější růst cen.

Česko nebude výjimka

Také Česko musí počítat s vyššími cenami. Odhad ministerstva financí počítá s tím, že v roce 2012 bude v Česku také kvůli sjednocování sazeb DPH inflace 3,5 procenta.
 
Podle vídeňských ekonomů se nedá čekat, že by se zvyšování cen potravin zastavilo.

"Růst cen potravin bude výrazně ovlivňovat inflaci, nedá se čekat, že by došlo k nějakému výraznému obratu na trzích s komoditami, jako je obilí, cukr nebo káva," uvedli vídeňští ekonomové.

To potvrzují také zástupci nevládních organizací. "Vysoké světové ceny potravin přetrvají kvůli situaci na finančních trzích dlouho a budou způsobovat problémy chudým zemím závislým na jejich dovozu," uvedl ředitel Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO), Brazilec José Graziano da Silva.

Vysoké ceny potravin kritizoval už také papež Benedikt XVI.

"Jak můžeme zůstat zticha, když se dokonce i potraviny staly předmětem spekulace, nebo jsou bez jakýchkoli regulací vázány na trh, který, zbaven morálních principů, se zdá být propojen pouze s účelem zisku," prohlásil podle agentury AP nejvyšší představitel katolické církve.

Ceny potravin se vyšplhaly na rekordní hodnoty letos v únoru a od té doby se přes mírné poklesy drží na vysoké úrovni.

Například cena kávy se vyšplhala za rok o čtyřicet procent, za dva roky pak stoupla o více jak šedesát procent.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy