Jak se pěstují banány, kdysi jeden ze symbolů Vánoc

Foto: Společnost pro Fair Trade
Pavel Baroch
22. 12. 2010 20:23

Banány jsou suverénné nejdováženější ovoce Evropské unie a v Česku jsou po jablkách druhým nejoblíbenějším ovocem.

Pod slubkou sladkého tropického ovoce se ovšem skrývají nedůstojné pracovní podmínky s mnohahodinovými přesčasy, s minimální mzdou, zneužívání žen a dětí, otravy agrochemikáliemi, obrovské množství hnojiv, zničené životní prostředí a rozsáhlé otravy vodních zdrojů.

Na tyto kolnosti pětování banánů upozorňuje kampaň "Za férové banány", která na podzim odstartovala i v Česku. Podívejte se, jak se toto oblíbené ovoce vlastně pěstuje, sklízí a připravuje k transportu do Evropy.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Allertová skončila v Taškentu v prvním kole

Tenistka Denisa Allertová se rozloučila s turnajem WTA v Taškentu v prvním kole. Nestačila na vítězku tamního podniku z roku 2008 Rumunku Soranu Cirsteaovou a osmé nasazené soupeřce podlehla 1:6, 4:6.

Šestadvacetiletá Allertová, 254. hráčka žebříčku, v prvním setu za stavu 0:5 odvrátila "kanára". Druhou sadu začala brejkem na 2:0, poté však podání neudržela a v devátém gamu znovu. Po návratu do elitních turnajů z okruhu ITF prohrála potřetí v řadě první zápas.

V Taškentu dnes nastoupí ještě úspěšná kvalifikantka Tereza Martincová, v úterý pak Kristýna Plíšková, nasazená jako pětka.

Další zprávy