Jak se pěstují banány, kdysi jeden ze symbolů Vánoc

Jak se pěstují banány, kdysi jeden ze symbolů Vánoc
Většina plantáží má rozlohu 10 až 1000 hektarů
Igelity jsou napuštěné insekticidy, které chrání plody před hmyzem a sluncem
Dva až tři měsíce před sklizní dostanou trsy banánů igelitové pytle
Domorodci si na plantážích vydělají za den obvykle jen desítky korun
Foto: Společnost pro Fair Trade
Pavel Baroch
22. 12. 2010 20:23

Banány jsou suverénné nejdováženější ovoce Evropské unie a v Česku jsou po jablkách druhým nejoblíbenějším ovocem.

Pod slubkou sladkého tropického ovoce se ovšem skrývají nedůstojné pracovní podmínky s mnohahodinovými přesčasy, s minimální mzdou, zneužívání žen a dětí, otravy agrochemikáliemi, obrovské množství hnojiv, zničené životní prostředí a rozsáhlé otravy vodních zdrojů.

Na tyto kolnosti pětování banánů upozorňuje kampaň "Za férové banány", která na podzim odstartovala i v Česku. Podívejte se, jak se toto oblíbené ovoce vlastně pěstuje, sklízí a připravuje k transportu do Evropy.

 

Právě se děje

teď

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy