Odbory jsou potřebné a užitečné, soudí většina Čechů

Veronika Skálová ČTK Veronika Skálová, ČTK
25. 10. 2010 15:43
Jen čtvrtina lidí v Česku si myslí, že odbory nejsou k ničemu.
Odborům většina Čechů věří a považuje je za důležité. Ilustrační foto.
Odborům většina Čechů věří a považuje je za důležité. Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Odbory jsou potřebné a užitečné, myslí si tři čtvrtiny Čechů. Zbylá čtvrtina obyvatel po užitečnosti odborů pochybuje. Ve svém průzkumu to zjistila agentura STEM.

"Z časové řady údajů vyplývá, že současné hodnocení role a významu odborů je poměrně vysoké. Na podobné úrovni se pohybovalo už ve druhé polovině 90. let, i když s výkyvy a s největším zaznamenaným poklesem v roce 1999," uvedla agentura.

Větší podíl příznivců odborů je mezi nezaměstnanými, důchodci, dělníky a zaměstnanci veřejného sektoru. Vztah k odborovým organizacím podle zjištění průzkumu závisí i na dosaženém vzdělání - více nakloněni jsou jim lidé bez maturity, zejména vyučení.

Naopak živnostníci a podnikatelé se k odborům staví nejchladněji. I mezi nimi sice převažuje názor, že odbory smysl mají, zaujímá jej však 57 procent dotázaných.

Podle STEM hodnocení role odborů v ČR jednoznačně souvisí s důvěrou, kterou si odbory dosud vydobyly. Mezi těmi občany, kteří chovají k odborům důvěru, jim téměř všichni připisují potřebnost a užitečnost.

Mezi občany, kteří odborům spíše nedůvěřují, je třetina těch, kteří je nepovažují za potřebné a užitečné, a mezi občany určitě nedůvěřujícími odborům jsou jich dvě třetiny.


 

Právě se děje

před 21 minutami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy