Stávku odborů podporují i učitelé, kterým škrty nehrozí

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
13. 10. 2010 12:45
V dohodu s vládou už odbory moc nevěří
Demonstrace policistů a zdravotníků 21. 9.
Demonstrace policistů a zdravotníků 21. 9. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Školské odbory, prozatím spokojené s vývojem kolem platů pedagogů, se dneškem přidaly ke stávkové pohotovosti odborářů zastupujících státní zaměstnace.

Částečně kvůli solidaritě s ostatními, ale také kvůli tomu, že je zklamala výše peněz pro školství na pomůcky nebo vzdělávání učitelů.

Stávka? Do 14 dnů bude jasno...

Stávkovou pohotovost tak vyhlásilo všech 11 svazů, které mohou stávkovat. Zbývající dva - policisté a hasiči - ze zákona stávkovat nesmějí, ale ostatní svazy podporují.

Pro případ stávky si ale už odboráři zastupující právě hasiče a policisty domluvili společnou demonstraci právě v den, kdy by se stávka konala.

Zda se bude výstražná a případně regulérní stávka konat, rozhodnou odboráři v řádu týdnů. Připomněli, že i premiér Petr Nečas (ODS) řekl, že jednání by mělo skončit do 14 dnů.

Odbory ještě počkají na slibovanou poradu ekonomických ministrů a koaliční jednání K-devítky. Nijak se ale netajili svou skepsí, že jednání k ničemu nepovede.

Zaskočila je totiž i žádost vlády, aby se novela zákona, která by umožnila upravit způsob platů státních zaměstnanců, projednala ve sněmovně hned v prvním čtení.

Přitom při diskusi na půdě Senátu mezi ministrem Drábkem a zástupci odborů koncem září odboráře uspokojilo, že návrh mohou poslanci ještě po dohodě vlády a odborů změnit. Zrychlené projednání v prvním čtení by jakékoliv pozměňovací návrhy znemožnilo.

"A přitom s námi vláda dál jedná," upozorňuje Alena Vondrová. "Z toho je jasné, že nejedná s cílem nalézt dohodu."

Odbory: Snížení peněz na platy? Nesouhlasíme!

Odboráři ve středu zopakovali své výhrady: vadí jim změny, které připravil ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) v platech zaměstnanců.

"Nesouhlasíme s 'platy s rozpětím' a se smluvními platy," zopakovala předsedkyně odborářů státních zaměstnanců Alena Vondrová. "Dosavadní jednání k ničemu nevedla, k žádnému posunu nedošlo ani včera," připomněla včerejší jednání předsedy ČMKOS Jaroslava Zavadila s premiérem Nečasem.

Odbory ale nesouhlasí ani s celkovým snížením objemu peněz na platy o 10 procent. Přitom ještě včera prohlásil předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil po jednání s premiérem, že se odborové svazy státních zaměstnanců "v podstatě smířily" s poklesem peněz. Dnes byla situace jiná.

"Nesouhlasíme se snížením objemu na platy o 10 procent," prohlásila Vondrová. "Nabídli jsme naše kompromisní stanovisko: na léta 2011 až 2014 zmrazit platy."

Odboráři zastupující hasiče navíc protestují proti snížení rizikového příplatku.

"Sociální dialog má vést k oboustrannému kompromisu," prohlásil šéf hasičskýcch odborů Zdeněk Oberreiter. "Ale my máme nějaké návrhy a vláda si dělá to, co chce."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává ve střešovické nemocnici

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. ČTK to v neděli řekl Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Exprezident podle něj pokračuje v léčbě na urologické klinice. Klaus se do nemocnice vrátil ve čtvrtek na doléčení předchozích potíží, Macinka ve čtvrtek jeho setrvání v péči lékařů odhadl na několik dnů.

Klaus o předminulém víkendu podle deníku Právo strávil v nemocnici dvě noci. V úterý 14. září se ale do nemocnice vrátil, propuštěn z ní byl v pátek 17. září. Při odjezdu řekl novinářům, že měl velmi vysoký tlak a také žaludeční komplikace. Ze začátku se kvůli problémům s tlakem necítil dobře, později si volný čas krátil čtením časopisů. Lékaři mu předepsali léky, některé měl už podle svých slov předtím. V neděli pak do nemocnice přijel na kontrolu.

Do ÚVN byl znovu převezen ve čtvrtek. "Problém je ještě třeba doléčit. Je to nepříjemné, ale snad ne na dlouho," řekl Macinka ve čtvrtek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy