Stávku odborů podporují i učitelé, kterým škrty nehrozí

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
13. 10. 2010 12:45
V dohodu s vládou už odbory moc nevěří
Demonstrace policistů a zdravotníků 21. 9.
Demonstrace policistů a zdravotníků 21. 9. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Školské odbory, prozatím spokojené s vývojem kolem platů pedagogů, se dneškem přidaly ke stávkové pohotovosti odborářů zastupujících státní zaměstnace.

Částečně kvůli solidaritě s ostatními, ale také kvůli tomu, že je zklamala výše peněz pro školství na pomůcky nebo vzdělávání učitelů.

Stávka? Do 14 dnů bude jasno...

Stávkovou pohotovost tak vyhlásilo všech 11 svazů, které mohou stávkovat. Zbývající dva - policisté a hasiči - ze zákona stávkovat nesmějí, ale ostatní svazy podporují.

Pro případ stávky si ale už odboráři zastupující právě hasiče a policisty domluvili společnou demonstraci právě v den, kdy by se stávka konala.

Zda se bude výstražná a případně regulérní stávka konat, rozhodnou odboráři v řádu týdnů. Připomněli, že i premiér Petr Nečas (ODS) řekl, že jednání by mělo skončit do 14 dnů.

Odbory ještě počkají na slibovanou poradu ekonomických ministrů a koaliční jednání K-devítky. Nijak se ale netajili svou skepsí, že jednání k ničemu nepovede.

Zaskočila je totiž i žádost vlády, aby se novela zákona, která by umožnila upravit způsob platů státních zaměstnanců, projednala ve sněmovně hned v prvním čtení.

Přitom při diskusi na půdě Senátu mezi ministrem Drábkem a zástupci odborů koncem září odboráře uspokojilo, že návrh mohou poslanci ještě po dohodě vlády a odborů změnit. Zrychlené projednání v prvním čtení by jakékoliv pozměňovací návrhy znemožnilo.

"A přitom s námi vláda dál jedná," upozorňuje Alena Vondrová. "Z toho je jasné, že nejedná s cílem nalézt dohodu."

Odbory: Snížení peněz na platy? Nesouhlasíme!

Odboráři ve středu zopakovali své výhrady: vadí jim změny, které připravil ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) v platech zaměstnanců.

"Nesouhlasíme s 'platy s rozpětím' a se smluvními platy," zopakovala předsedkyně odborářů státních zaměstnanců Alena Vondrová. "Dosavadní jednání k ničemu nevedla, k žádnému posunu nedošlo ani včera," připomněla včerejší jednání předsedy ČMKOS Jaroslava Zavadila s premiérem Nečasem.

Odbory ale nesouhlasí ani s celkovým snížením objemu peněz na platy o 10 procent. Přitom ještě včera prohlásil předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil po jednání s premiérem, že se odborové svazy státních zaměstnanců "v podstatě smířily" s poklesem peněz. Dnes byla situace jiná.

"Nesouhlasíme se snížením objemu na platy o 10 procent," prohlásila Vondrová. "Nabídli jsme naše kompromisní stanovisko: na léta 2011 až 2014 zmrazit platy."

Odboráři zastupující hasiče navíc protestují proti snížení rizikového příplatku.

"Sociální dialog má vést k oboustrannému kompromisu," prohlásil šéf hasičskýcch odborů Zdeněk Oberreiter. "Ale my máme nějaké návrhy a vláda si dělá to, co chce."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy