Velké propouštění v SŽDC. Skončí tisícovka lidí

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
5. 10. 2010 16:30
Správa železniční dopravní cesty bude mít od Nového roku o desetinu zaměstnanců méně
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Monika Horáková

Praha - Stovky výpovědí jsou již mezi zaměstnanci Správy železniční dopravy cesty (SŽDC). K letošnímu 1. prosinci totiž tato instiuce propustí 950 zaměstnanců, což představuje zhruba desetinu současného počtu pracovníků firmy.

Pro agenturu ČTK to uvedl mluvčí správy Pavel Halla. Odbory se k situaci chtějí vyjádřit za 14 dnů po jednání podnikového výboru.

"Lidé již dostali výpovědi a v prosinci už u nás nebudou. Propouští se napříč všemi činnostmi, jen z ředitelství odejde 112 lidí," řekl Halla. SŽDC si od snížení stavů slibuje příští rok úsporu asi 500 milionů korun, tedy více než desetiny provozních nákladů. Správa nakonec upustila od "maximální varianty" snižování stavů, která počítala s odchodem až 1200 lidí.

Z celkového počtu propuštěných má 250 nárok na odchodné z vládního Doprovodného sociálního programu, který se týká lidí v předdůchodovém věku. "Důchodový věk šel automaticky, to by ale v žádném případě nestačilo," uvedl Halla.

Odchází i dlouholetý ředitel

Předseda Svazu odborářů služeb a dopravy (SOSAD) Jaromír Dušek označil propouštění v SŽDC za hloupost státu. Propuštění zaměstnanci podle Duška nakonec budou pro stát dražší, než kdyby zůstali u státní organizace v pracovním vztahu. Železničáři mají ztížené uplatnění na trhu práce, zvláště v době krize, dodal Dušek.

Ke stovkám odcházejících zaměstnanců se před několika dny dobrovolně připojil i dlouholetý ředitel SŽDC Jan Komárek. Jako důvod uvedl, že je příliš spojen s dosavadním směřováním organizace, které bude třeba "předefinovat". Konkrétnější ale nebyl.

Správa železnic vznikla oddělením od původní státní organizace České dráhy. Stará se mimo jiné o koleje, sestavuje jízdní řád a zajišťuje rovný přístup dopravců na železniční síť. Působí také jako investor do výstavby tratí, jen letos má v rozpočtu přes 35 miliard korun.

 

Právě se děje

Další zprávy