Nový problém úřadů práce: Mizí data o dávkách v nouzi

Tomáš Fránek
11. 4. 2013 15:41
Nové počítačové systémy mají i po 15 měsících vážné problémy, potvrzují úředníci
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Ani patnáct měsíců nestačilo k tomu, aby nové počítačové systémy na úřadech práce začaly fungovat bez vážných výpadků. Naopak. Další zásadní problém má nyní aplikace, z níž se vyplácejí dávky hmotné nouze - tedy peníze pro nejchudší lidi, kteří potřebují okamžitou pomoc.

Podle informací z úřadů práce, které má online deník Aktuálně.cz k dispozici, musí úředníci zapisovat do systému údaje ručně, protože se nemohou spoléhat na data z databáze. Ruční zapisování přitom výrazně oslabuje kontrolu, komu a jaké dávky jsou vypláceny.

Z databází například mizí zadané adresy lidí. Kvůli tomu jsou chybně zasílány peníze poštovní poukázkou, komplikované je i zadávání údajů při výplatě přes sKartu.

Návrat k "ruční práci" zažili úředníci už na začátku loňského roku, kdy nový systém zkolaboval. Tehdejší ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09, který nevyzkoušený systém prosadil narychlo a bez standardního výběrového řízení, sliboval, že nejpozději do poloviny roku 2012 už budou programy fungovat bezchybně.

Nemůžeme ověřit příjmy

Aplikace zajišťující výplatu dávek hmotné nouze má problémy se zadáváním a vyhledáváním jednoho ze základních kritérií pro vyplacení dávky - tedy příjmů žadatelů.

„Je to hodně obtížné vyplatit dávky bez toho, abychom měli šanci ověřit příjmy klientů. Není možné ohlídat a hlavně ověřit, zda mají naši klienti nějaké příjmy, nebo ne," vysvětlila problém online deníku Aktuálně.cz  jedna z pracovnic úřadů práce.

Informační mail z celostátního vedení Úřadu práce, zaslaný na všechny pobočky, sice už uvádí, že "dávková úloha pro aktualizaci příjmů osob je spuštěna", přiznává však, že "její rychlost a tedy i dokončení nejsou předvídatelné".

"Do té doby můžete zadávat příjmy ručně, ale je nutné dodržet striktní podmínky zadávání - shodný titul příjmu a korektní datum vyplacení s přesností na měsíc a rok, aby nedocházelo k duplicitám započtení příjmů," napsali úředníkům z pražské centrály.

Problémy připouští i samotné ministerstvo práce a sociálních věcí, které stále vedou politici z TOP 09. „K omezení funkčnosti agendového systému hmotná nouze došlo letos 5. dubna, proto se dočasně umožnilo pracovníkům zapisovat některé údaje ručně místo komfortnějšího sehrávání dat z databází. Na vlastní způsob výplaty dávek by to nemělo mít žádný vliv," říká mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.

Mizí data i lidé

Nejde přitom o jediný problém, který programy mají. Existenci několika vážných chyb potvrzuje zápis z poslední porady vedení Úřadu práce, pracovníků regionálních poboček a zástupců dodavatelských firem.

Podle dokumentu, který má online deník Aktuálně.cz k dispozici, tak například z databází mizí zadané adresy příjemců dávek, a jsou tak chybně zasílány peníze poštovní poukázkou. Komplikované je i zadávání údajů při výplatě přes sKartu.

„Neustálé problémy jsou se spisovou službou, tedy správou všech dokumentů z úřadů, nepřidělují se čísla jednací na dokumenty a buď se neuloží vůbec, nebo se ukládají dlouho, ale vždy to znamená opět se vrátit do stejné dávky," je uvedeno v zápise z porady.

Lidé z úřadů práce nemají podle vyjádření jednotlivých krajských poboček valnou naději, že jim v případě technických problémů zástupci firem pomohou.

„Odpovědi z HelpDesku často uživatelům nijak nepomůžou s řešením problému, místo toho aby reagovali na podstatu požadavku, obsahují pouze zkopírované pasáže z manuálu," uvedli zástupci jednotlivých úřadů na poradě s dodavatelskými firmami.

„Data jsou pořizována ručně celý den, a pokud do druhého dne zmizí, je práce pracovníků v území velmi frustrující. Celá řada kvalitních pracovníků odešla ze zaměstnání. Pracovníci odmítají dávat hlášení, protože jim chodí rozporuplné odpovědi. To však uchazeče o příspěvky v nejmenším nezajímá a v této souvislosti narůstá agresivita uchazečů, kterou musí řešit i Policie ČR. Takto není možné do budoucna řešit situaci," uvedli lidé z úřadů práce na poradě.

Výplatu sociálních dávek zajišťují společnosti Fujitsu Technology, Vítkovice IT Solutions, Digi Trade, Skill, Techniserv a OKsystem. Exministr Jaromír Drábek a jeho tehdejší první náměstek Vladimír Šiška jim zakázku přidělili bez standardního výběrového řízení jen na základě dřívější rámcové smlouvy uzavřené ministerstvem vnitra.

Stamiliony se neušetřily

Za loňský rok stála výplata dávek podle ministerstva zhruba 400 milionů korun. Podle výpočtů Nadačního fondu proti korupci je částka ještě o více jak sto milionů vyšší.

Smlouvu nyní prošetřuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Antimonopolní úřad zatím nepravomocně na základě dvou dodatků rozhodl o zrušení zakázky a o zákazu používání systému. Teď řeší odvolání ministerstva proti tomuto rozhodnutí.

Kvůli možné korupci při rozdělování zakázky už policie stíhá dvanáct lidí včetně Šišky a zástupců dodavatelských firem, které systémy ministerstvu dodaly. Celkem si podle znaleckého posudku policie mohly firmy přijít na 386,12 milionu korun. Což je podle posudku o 180 milionů korun více, než by ministerstvo platilo, kdyby nechalo běžet vše při starém a do dávek vůbec nesahalo.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy