Berlín - Měla způsobit revoluci v pití kolových limonád. Pár měsíců po uvedení na trh se ale novinka ve stáji známého výrobce energetických drinků, Red Bull Cola, potýká s nečekanými problémy: Hrozí, že ji v některých částech Evropy zakážou.
První "zaručeně přírodní" cola, jak uvádí její výrobce, se už nesmí prodávat v pěti německých spolkových zemích. Důvod je jediný - chemici v ní objevili kokain.
Zákaz kolového nápoje zvažují úřady v celém Německu. Red Bull Cola je přitom k dostání i u nás. Oblíbená je zvláště na diskotékách, třeba v kombinaci s vodkou.
Omamná látka, ne potravina
Red Bull Colu stáhli z prodeje nejprve v Hesensku a v nejlidnatější spolkové zemi, Severním Porýní-Vestfálsku. Včera se k nim připojily další regiony Německa.
Novinka světového producenta energetických a stimulačních nápojů obsahuje velké množství extraktu bobulí a listů koky. Proto se dostala do hledáčku německých úřadů pro kontrolu potravin.
Odborný posudek vypracoval severoporýnský Zemský ústav pro zdraví a práci (LIGA). "Institut zkoumal Red Bull Colu složitým chemickým postupem a skutečně objevil stopy kokainu," řekl Bernhard Kühnle z Ministerstva pro ochranu spotřebitele agentuře DPA.
Nápoj z přírodních přísad, bez jinak běžného taurinu, tak oficiálně není potravinou, ale omamným prostředkem.
Argumenty výrobce
Výrobce i v Česku populárního Red Bullu se ale všem nařčením brání. Použité ingredience jsou podle něj povolené jak v zemích Evropské unie, tak ve Spojených státech.
"Dekokainizovaný extrakt z listů koky se jako aroma v potravinách používá po celém světě," argumentuje ve vyjádření pro německý list Frankfurter Neue Presse.
"Red Bull Cola sice neohrožuje zdraví, ale porušuje zákon o potravinách," reagoval mluvčí durynského ministerstva zdravotnictví. Právě východoněmecké Durynsko je další ze spolkových zemí, která se k zákazu nápoje připojila.
Novinku od Red Bullu už analyzují i v sousedním Rakousku.
Plošné stažení nápoje z prodeje přesto někteří experti kritizují. Fritz Sörgel, šéf Institutu biomedicínského a farmaceutického výzkumu v Norimberku, kupříkladu upozoňuje, že se množství kokainu v nápoji liší podle toho, z jaké pochází dodávky.
Rychlou analýzou zjistil, že v některých várkách je jeho obsah naprosto bezvýznamný. "Kdybychom stejně zkoumali ostatní potraviny a nápoje, jistě bychom i v nich objevili mnohé," tvrdí.