Brno - Kdyby se vyhlašoval zákon, o který se v Česku strhl největší boj, patřil by mezi tyto normy zcela určitě nový zákoník práce.
O osudu tohoto zákona s definitivní platností dnes začali ve veřejném jednání rozhodovat ústavní soudci. Ti mají na stole návrh pravicových poslanců na zrušení asi tří desítek ustanovení uvedených v zákoníku. Jde o návrh velmi rozsáhlý, ústavním soudcům trvalo celou hodinu, než jej celý přečetli.
Proti zrušení částí zákoníků jsou jednoznačně odbory, ty podle vyjádření pro Ústavní soud označily nový zákoník za velmi kvalitní zákon.
Pracovní kodex, kterým se řídí pět milionů zaměstnanců a desítky tisíc podnikatelů a firem, platí od začátku roku 2007. Sociální demokraté a komunisté jej prosadili přes odpor zaměstnavatelů, pravice i veto prezidenta republiky.
Desítky chyb v ideovém biči
Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase obsahuje zákoník zhruba na desítky chyb. Normu označil za "nejzpackanější" zákon, který kdy sněmovna přijala. Občanští demokraté jej dokonce označili za "ideový bič" odborářů a ČSSD.
Sociální demokraté jsou přesvědčeni, že zákoník je moderní zákon, který umožňuje větší smluvní volnost a zachovává nezbytnou ochranu zaměstnanců.
Poslanci ODS a KDU-ČSL ovšem ve stížnosti navrhují například zrušení paragrafů o odstoupení od smlouvy. Domnívají se, že podle zákoníku nemají rovné postavení zaměstnanecké rady a odbory.
V rozporu s ústavním pořádkem podle nich může být i to, že v případě ohrožení zdraví by odbory mohly zastavit výrobu.
Stěžují si také na to, že firma může uzavírat kolektivní smlouvu jen s nejsilnější odborovou organizací a propuštění pracovníka musí podnik projednat s odbory.
Něco zrušíme
"Lze předpokládat, že některá ustanovení skutečně zrušíme," řekl nedávno ústavní soudce Vojen Güttler.
Od počátku letošního roku některé chyby odstranila vládní technická novela zákoníku.
Podnikatelé ovšem požadovali víc změn. Bylo jich celkem 110, odbory však přistoupily jen na šestnáct.