Přesčasy: Nemocnice čekají na zázrak

ČTK
12. 2. 2007 13:11
Praha - Nemocnice mají problémy splnit požadavky nového zákoníku práce ohledně přesčasů. Některé s tím zatím nedělají nic a podle zjištění, které schromáždily zdravotnické odbory, "čekají na zázrak".
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Od ledna smějí lékaři sloužit nanejvýš 416 hodin přesčasů za rok, což je polovina dosud povoleného množství. Nemocnicím chybějí lékaři do služeb a peníze na to, aby je zaplatily.

Některé to řeší přechodem na směnný provoz, lékaři s tím ale nejsou spokojeni, protože když neslouží přesčasy, klesnou jim až na polovinu dosavadní příjmy, které nyní činí zhruba 40.000 korun.

Předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger uvedl, že nemocnice, které neprovedly žádné změny, využívají zatím povoleného limitu. Neřeší, co bude zhruba od dubna, kdy limity vyčerpají.

"Budeme hodnotit managementy podle toho, jak zorganizují práci, tedy jak bude klesat počet odpracovaných hodin a mzda bude zachována, nebo i poroste," shrnul Schlanger.

Odborům se nelíbí, že dosavadní pohotovostní službu nahradila řada nemocnic dohodami o pracovní činnosti. Lékaři tak vedle pracovní smlouvy mají tyto dohody na zajištění pohotovostí. "Domníváme se, že je to pouze dočasné řešení, které nemá perspektivu," řekl.

Foto: Aktuálně.cz
  • ČTĚTE VÍCE:
    Záchranky: Zákoník budeme obcházet

    Ředitelé záchranných služeb budou obcházet zákoník práce. Jen tak udržíme dostupnost zdravotní péče, říkají. ČTĚTE původní materiál Aktuálně.cz

Za správný nepovažuje ani postup těch nemocnic, které na veškerou dosavadní pracovní pohotovost uzavírají s lékaři dohody o práci konané mimo pracovní poměr. Nemocnice také přišly s řešením, kdy práci přesčas kombinují s dohodami.

Schlanger: Lepší je překročit limit než obcházet zákon

"Všichni tři jmenovaní však ponechali stávající organizaci práce a pouze hledají, jak by nový zákoník práce obešli," řekl. Upozornil i na to, že dohody nemohou nemocnice uzavírat s lékaři na stejnou práci, na jakou mají se zaměstnavatelem uzavřený pracovní poměr.

"Při prvním pochybení v péči, které se bude šetřit, se tato nesrovnalost odhalí. Odpovědnosti se pak nezbaví zaměstnanec ani zaměstnavatel," varoval Schlanger. Za menší zlo z pohledu pracovněprávních vztahů považuje překračování limitů přesčasové práce.

Schlanger vyzval lékaře, aby vykazovali pravdivě práci včetně té, která je nad povolený limit. Jako nejodpovědnější řešení vidí přechod na směnný provoz. Lékařům přitom nemusejí klesnout příjmy. Objem peněz je pořád stejný, záleží na tom, kolik lidí a jak postaví vedení do služeb.

Nepřetržitý provoz může nemocnice zavést například v centralizovaném příjmu. Tím ušetří pracovníky a soustředí peníze do potřebných služeb. "Je to spíše o tom, zda o organizaci práce uvažují, nebo ne, teď se konečně pozná kvalita managementů," dodal Schlanger.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy