Poslanci protlačili kontroverzní zákoník

Tomáš Fránek
21. 4. 2006 10:38
Praha - Poslanci ČSSD a KSČM dnes ve sněmovně přehlasovali senátní veto a schválili znovu nový kontroverzní zákoník práce. Uvnitř: ANKETA
A stejně často poslanecké kluby ČSSD a KSČM hlasovaly shodně. Snímek z 20. října 2005.
A stejně často poslanecké kluby ČSSD a KSČM hlasovaly shodně. Snímek z 20. října 2005. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Senátoři i poslanci z ODS mají zákoník za protiústavní. A už mají připravené plány na to, jak zákoník po volbách změnit.

"Zákon odporuje ustanovením Listiny základních práv a svobod, a tím pádem je i protiústavní," tvrdí například předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Nový zákoník se nelíbí ani lidovcům a unionistům.

Norma podle něj umožňuje zásahy státu a odborů do sféry, která by měla být především otázkou volných vztahů rovnoprávných partnerů - zaměstnavatelů a zaměstnanců.

Nulová tolerance

Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

Stínová ministryně práce a sociálních věcí Alena Páralová uvedla, že zákoník je nepřehledný a místy nesrozumitelný.

"Jednotná a nerozborná fronta socialistů a komunistů válcuje vše, co se jí postaví do cesty, bez ohledu na kompetentní názory, bez ohledu na to, jaké problémy lidem způsobí. Nulová tolerance po bolševicku," uvedla Páralová, která předložila téměř šedesát změn a dnes znovu navrhla zákoník zamítnout.

Zákoník ve sněmovně už jednou prošel hlasy poslanců sociální demokracie a komunistické strany.

A sociální demokraté jsou připraveni přehlasovat i případné veto prezidenta Václava Klause.

"Podpořili jsme, podporujeme a budeme podporovat zákoník práce v tom konceptu a obsahu, jak byl schválen sněmovnou," slíbil premiér a volební lídr sociální demokracie Jiří Paroubek.

Infobox

CO ZÁKONÍK MĚNÍ:

Největší spory se kvůli novému zákoníku vedou o postavení odborů a pravidla pro propouštění a přijímání zaměstnanců.

Svaz průmyslu a dopravy navrhuje, aby pracovní poměr bylo možné ukončit i bez udání důvodů. To by podle průmyslníků dovolilo najímat pracovníky na krátkou dobu ve chvíli, kdy to firma potřebuje nejvíce.

Sociální demokracie a komunisté s takovým argumentem zásadně nesouhlasí.

Vedle přílišného vlivu zaměstnaneckých organizací se pravice s levicí přou i o to, jak by se řešila situace, kdy firmy potřebují, aby zaměstnanci pracovali v sobotu a v neděli. Platný zákoník nedovoluje, aby to zaměstnavatel nařídil, ale umožňuje se na tom alespoň dohodnout. Nový zákoník však zaměstnavateli zakáže o povolení práce o víkendu vůbec žádat.

Také důchodcům, studentům či ženám v domácnosti se v případě přijetí nového zákoníku zkomplikuje možnost pracovat nárazově, když to firma potřebuje.

V řadě případů délka směny nebude smět překročit devět hodin, lidé si tak nebudou moci nadpracovat za dobu, kdy chtějí volno.

Za krok správným směrem označují i odpůrci nového zákoníku konta pracovní doby. Ta jsou reakcí na skutečnost, že výroba je často nárazová. Firmy tak dostanou možnost, aby přidělovaly práci v takovém rozsahu, v jakém potřebují, a přitom zaměstnancům vyplácely stálou mzdu.

V novém zákoníku už není například paragraf, který zatím ukládá povinnost nabízet zaměstnanci vhodnou práci pro případ, že se jeho místo ruší.

Odpadnout mají také komplikace, které brání rozvázání pracovního poměru s lidmi, kteří se starají o děti nebo mají nějaké zdravotní problémy.

Shoda? Neexistuje

Názory na podobu nového zákoníku práce se mezi příznivci a odpůrci této normy jen těžko mohou více lišit.

Zatímco sociální demokraté a komunisté mluví o moderní normě, která prospěje všem zaměstnavatelům i jejich pracovníkům, odpůrci zákona jsou opačného názoru a tvrdí, že nový zákoník povede k dalšímu propouštění a omezení podnikání v zemi.

Sociální demokraté nový zákoník prosadili ve sněmovně i přes odpor svých koaličních partnerů. Zastánci a odpůrci normy se přitom nedokáží shodnout téměř na ničem.

"Vůbec není pravda, že zákoník dál posiluje postavení odborů. Jde o moderní normu, která na jedné straně pomůže při podnikání a na druhé nezhorší postavení zaměstnanců," prohlašuje ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

"Proč by odbory měly zodpovídat za bezpečnost práce, když od toho jsou státní orgány. Proč je v návrhu zhruba 380 povinností ukládaných zaměstnavatelům?" protestuje šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl, jeden z významných odpůrců nového zákoníku.

Menší odborové svazy a profesní organizace označují zase za diskriminační ustanovení o tom, že by zaměstnavatelé mohli uzavírat kolektivní smlouvu jen s nejsilnější odborovou organizací. Federace strojvůdců ČR na protest zorganizovala půlhodinovou stávku na dráze.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy