Odboráři vyjdou do ulic kvůli vládním reformám

Red dom, čtk
19. 5. 2007 15:40
Do Prahy se sjelo na 1700 odborářů
Na akci v Kongresovém centru nesměl chybět ani předseda ČMKOS a senátor Milan Štěch
Na akci v Kongresovém centru nesměl chybět ani předseda ČMKOS a senátor Milan Štěch | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Odboráři svolají na 23. červen do Prahy protestní demonstraci proti vládní reformě veřejných financí.

Dohodlo se na tom asi 1700 zástupců různých odborových organizací, kteří se dnes sjeli do pražského Kongresového centra, aby se na akci nazvané "Zastavte škrtformu!" dohodli, jak reagovat na plánované vládní reformní kroky.

Podle Milana Štěcha, předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a senátora za ČSSD, vláda reformu dostatečně neprojednala se sociálními partnery. "Ta reforma byla připravená kabinetním způsobem," uvedl. Vládní reforma podle něj výrazně snižuje daňovou zátěž příjmově nejsilnějších skupin. "Dopady má zaplatit skupina zaměstnanců příjmově středních a nižších a rodiny s dětmi," dodal.

Účast si odboráři netroufají odhadovat. "Doufáme však, že lidé přestanou být lhostejní a připojí se k naší iniciativě, i když nejsou v odborech," řekl po jednání novinářům Štěch.

Odboráři, kteří se sjeli do Prahy, pročítají zvláštní vydání svých listů Sondy
Odboráři, kteří se sjeli do Prahy, pročítají zvláštní vydání svých listů Sondy | Foto: Ondřej Besperát

Odboráři do Prahy přijeli kvůli tomu, aby se domluvili na společném postupu proti navrhovaným vládním reformám. Na začátku jednání, které je z větší části uzavřené médiím, odboráři v hlavním sále Kongresového centra na velkém plátně zhlédli ukázky z několika televizních reportáží, ve kterých se zástupci vlády, opozice a odborů přeli o podobě reformy. Výroky členů vlády pozorovali odboráři s klidem. Lehce nesouhlasné úšklebky vyvolala pouze vyjádření ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL).

Po skončení projekce se odboráři pustili do konkrétní diskuse o protinávrzích. ČMKOS totiž připravila vlastní analýzu navrhovaného "reformního batohu", který chce kabinet schvalovat ve středu. Podle odborářů by vládní záměry k ozdravení veřejných financí nevedly. Pro svou sobotní akci si odbory vybraly heslo: Zastavte škrtformu, které také zdobí stěnu v sále, kde odboráři jednají.

Podle vlády by reforma měla v následujících letech státnímu rozpočtu ušetřit desítky miliard korun. Koalice plánuje sjednotit daň z příjmů na 15 procent - počítala by se ovšem z takzvané superhrubé mzdy zahrnující i sociální a zdravotní pojištění. Snížená sazba DPH se má z pěti zvýšit na devět procent. Vláda také plánuje, že firmy budou do roku 2010 platit z příjmů devatenáctiprocentní daň místo nynějších 24 procent.

Podle analýzy ČMKOS není cílem reforem ozdravit finance, ale rychle snižovat daně. Pokud by vládní záměry začaly platit, v roce 2010 by prý chybělo v rozpočtu 140 miliard korun. Cestou k ozdravení financí by podle odborů bylo naopak nesnižovat daně, přijmout opatření ke zlepšení jejich výběru či nastartovat důchodovou reformu.

Aktuálně nejvyšší koncentrace odborářů na metr čtvereční v Česku
Aktuálně nejvyšší koncentrace odborářů na metr čtvereční v Česku | Foto: Ondřej Besperát

Odborům také vadí některé chystané změny v sociální a zdravotní oblasti. Ministr práce Petr Nečas (ODS) chce například zastavit automatickou valorizaci sociálních dávek. Pravidelně by se měly zvyšovat jen penze. Zrušit by se mělo takzvané pastelkovné pro rodiče prvňáčků, snížit porodné, až na výjimky zrušit pohřebné, zásadně změnit nemocenskou či systém rodičovské dovolené. Konfederace je rovněž proti plánovanému zrušení nemocenských dávek v prvních třech dnech nemoci, nesouhlasí také se zaváděním poplatků ve zdravotnictví.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) totiž navrhuje, aby pacienti od příštího roku platili 30 korun za návštěvu lékaře a položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost, a to do maximální výše 5000 korun za rok.

Zatím není jasné, zda navrhované změny začnou skutečně platit. Musel by je totiž schválit parlament a podepsat prezident. Sněmovna by měla o reformách hlasovat nejspíš o prázdninách. ČMKOS je největší odborová centrála v Česku. Sdružuje 33 svazů s asi 600 tisíc členů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prezident Biden bude podporovat vzájemně dojednané dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu, řekl úřadující vyslanec USA při OSN

Zdroj: ČTK
Další zprávy