Paříž, Praha - Nezavírejte dveře migrantům, budete je potřebovat, vzkazuje vyspělým ekonomikám Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD).
Ve své zprávě z konce června poukazuje i na země, které přijaly program na návrat cizinců, jmenuje konkrétně nové programy Japonska, Španělska a Česka. „Minulé zkušenosti prokázaly, že podobné programy mají omezený dopad," konstatuje zpráva.
Nejde o žádnou drtivou kritiku. To, že na ní přesto něco bude ale naznačují oba níže zobrazené grafy i fakt, že program Dobrovolné návraty se skoro míjí účinkem u nejpočetnějších komunit v Česku pracujících cizinců z Ukrajiny a Vietnamu.
Infobox
Koho zaměstnají agentury?
- Zedníci, kameníci, omítkáři
- Tesaři a truhláři
- Stavební montážníci
- Instalatéři, potrubáři, stavební zámečníci, klempíři
- Stavební a provozní elektrikáři
- Svářeči, řezači plamenem a páječi
- Nástrojaři, kovomodeláři, kovodělníci, zámečníci
- Seřizovači a obsluha obráběcích strojů
- Mechanici a opraváři motorových vozidel
- Elektromechanici, opraváři elektronických zařízení
- Zpracovatelé masa, ryb vč. uzenářů
- Umělečtí truhláři, řezbáři a výrobci výrobků ze dřeva
- Švadleny, vyšívači
- Obsluha obráběcích strojů
- Obsluha šicích a vyšívacích strojů
- Montážní dělníci montující mechanická zařízení
- Řidiči autobusů, trolejbusů a tramvají
- Řidiči nákladních automobilů a tahačů
Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
Mnohem ostřeji ale OECD kritizuje země, které kvůli krizi "ze dne na den" tvrdě omezili imigraci. I mezi ně patří Česko, které k 1. dubnu pozastavilo vydávání víz k práci nebo podnikání pro lidi z Moldavska, Mongolska, Thajska, Ukrajiny a Vietnamu.
OECD: Migrace není kohoutek
„Migrace není kohoutek, kterým lze po vůli otáčet," upozorňuje generální tajemník OECD Angel Gurría.
Podle OECD je třeba k omezování pracovní imigrace přistupovat obezřetně. Až se totiž časy vrátí k lepšímu, omezení budou platit dál a země tak mohou na rozjezdu ztratit v mezinárodní konkurenci tempo.
„Zahraniční pracovníci tvořili přes dvě pětiny růstu zaměstnanosti mezi lety 2003 až 2007 v Rakousku, Dánsku, Itálii a Španělsku a 71% v Británii," souhlasí s OECD časopis Economist. Mezi řádky tak upozorňuje i na fakt, že z pracovní migrace těžilo a těží také tisíce Čechů, například právě v Británii.
Příliv je třeba zkrotit, ne zastavit
Teď jsou ale časy zlé a některé státy přicházejí s drastickými omezeními svých programů na „dovoz" cizinců. Španělsko oproti skoro 16 tisíc v loňském roce na nicotných devět stovek letos, Itálie vloni přijala 70 tisíc cizinců, letos jim vstup zakázala úplně.
Podle OECD ale právě cizinci pomáhají udržet výkonnost ekonomik „stárnoucích" bohatých zemí. Ty by proto napříště měly omezit nepravidelné migrační vlny, přesně identifikovat potřeby domácího trhu a příliv jim podle toho přizpůsobit.
Česko si podle všeho potřebnost imigrantů uvědomuje alespoň verbálně.
"Do roku 2030 bude v kategorii 25 - 64 let v České republice až o 750 tisíc osob méně," upozornil exministr práce a sociálních věcí Petr Nečas na únorové konferenci k českému předsednictví EU. Vzniklou mezeru na pracovním trhu podle něj budou muset z větší části zaplnit právě cizinci.
Cizinci mohou už brzy zase chybět
Směr se teď snaží dát i dosud živelnému přílivu pracovníků z ciziny. Omezilo totiž seznam profesí, o které se mohou cizinci ucházet vlastně jen na obory s maturitou (viz box).
Economist ale varuje, že jakkoliv se mohou zdát omezení přílivu migrantů rozumná, mohou do budoucna přinést také potíže. Lekcí v tomhle směru je třeba vývoj v sedmdesátých letech v Německu, Francii a Belgii, kde protiimigrační omezení přetrvala dlouho po odeznění recese. V některých profesích to způsobilo nedostatek pracovní síly.
Zpřísnění norem také může vést k přesunu části imigrantů do ilegality. I to je problém, který se týká Česka. Brzy tu totiž vyprší pracovní povolení celkem 68 tisícům cizinců. V Česku jich tak zůstane značná část bez práce a bez peněz.