Žulový lom v přírodním parku byl otevřen v souvislosti se stavbou slapské přehrady a investor získal povolení k hornické činnosti před osmi roky. A od té doby lidé z několika obcí na Benešovsku proti znovuzahájení těžby protestují.
V lomu se nachází řada zvláště chráněných druhů živočichů. Místním obyvatelům navíc podle některých posudků hrozí v důsledku možné těžby ztráta vody ve studních - jediného zdroje pitné vody, nadlimitní hluk a velká prašnost. Stovky lidí proto letos na jaře protestovali před báňským úřadem v Praze. Obvodní báňský úřad v Kladně nyní vyhověl námitkám odpůrců těžby a zastavil řízení o povolení trhacích prací.
Starosta obce Ladislav Pešek řekl, že těžba není v zájmu obce a jejích občanů. S ohledem na nové skutečnosti, zejména posudky hydrogeologů a neexistenci možných náhradních zdrojů vody není možné o těžbě vůbec uvažovat. "Zastavení řízení o povolení trhacích prací je jen částečné vítězství" uvedl předseda Sdružení přátel Teletína Vít Klimeš.
Protesty proti různým těžebním prostorům nejsou neobvyklé. Například lidí v Lošticích na Šumperku podali žalobu v souvislosti s těžbou v místním kamenolomu. Lidé také protestují proti možnému otevření nových ložisek černého uhlí v Beskydech. Obyvatelům Beskyd a ekologům se nelíbí snaha OKD prozkoumat zásoby zemního plynu z dolu Frenštát, které se vážou na uhelné ložisko. OKD chce plyn vytěžit, ale lidé se bojí, že průzkum plynu je pouze záminka k tomu, aby těžaři vydolovali bohaté zásoby černého uhlí. Neshody mezi OKD a veřejností trvají asi čtyři roky. Vedení OKD zahájení těžby uhlí popírá. Hlubinný důl Frenštát skrývá asi 1,2 miliardy tun zásob kvalitního černého uhlí, které byly zařazeny mezi strategické zásoby státu.