Brno - To, na co upozorňovali vládní právníci i část expertů, se stalo skutečností: Lidé, kteří nedostali od zaměstnavatelů odstupné, často ani výplaty a nemají novou práci, zůstávají tři měsíce bez koruny a pomoci od státu.
Na veřejného ochránce práv Pavla Varvařovského se podle informací Aktuálně.cz obrátili první lidé, kteří se sice na úřadech práce zaevidovali, ale podporu nedostanou proto, že měli dostat od zaměstnavatelů odstupné. "To jim ale zaměstnavatel prokazatelně nevyplatil," uvedl ombudsman.
Lidé, kteří skončí v zaměstnání na konci ledna a náleží jim odstupné ve výši tří měsíčních platů, dostanou podporu až od 1 května. "Problém je však v tom, že zákon nerozlišuje nárok na odstupné od jeho skutečného vyplacení," uvedl Varvařovský.
Lidé bez výplaty a odstupného
Podle něj vede tato skutečnost až k absurdní situaci, na peníze totiž nemají nárok ani lidé, kteří z práce odešli proto, že jim jejich zaměstnavatel neplatil výplatu. Tito lidé totiž mají ze zákona nárok na odstupné, které ale s největší pravděpodobností nedostanou.
"Bylo by naivní domnívat se, že zaměstnavatel, který nevyplácel mzdu, vyplatí odstupné," uvedl veřejný ochránce práv.
Na to, že takový výklad zákona vede k nespravedlivému postupu u lidí, kteří nedostali peníze na odstupném, vládu i poslance upozornili jak vládní právníci, také experti Sdružení na ochranu spotřebitelů.
"Text zákona nehovoří o tom, že nárok na podporu v nezaměstnanosti nemá ten, komu bylo odstupné vyplaceno, ale ten, komu odstupné přísluší," uvedl ve svém právní rozboru Tomáš Palla, který je poradcem Sdružení na obranu spotřebitelů.
"Zaměstnanec, který ukončil takto pracovní poměr, neboť jeho finanční situace mu již neumožňovala setrvávat v pracovním poměru u nesolventního zaměstnavatele, se dostaví na úřad práce, kde mu je sděleno, že podpora v nezaměstnanosti mu bude poskytnuta až po uplynutí tří měsíců," uvedl na serveru Epravo Palla.
Politici to nedomysleli
Lidé, kteří nedostanou odstupné, se tak mohou dostat do velmi svízelné finanční situace, která je způsobena vadnou legislativou. "To už ale zákonodárce rozhodující ve stavu nouze legislativní zřejmě nedomyslel," uvedl Palla.
Podle Ministerstva práce a sociálních věcí je zákon v pořádku a nechystá se žádná jeho změna. "Není nám známo, že by současné znění mělo být považováno za chybu v zákoně o zaměstnanosti nebo že by bylo uvažováno o změně tohoto ustanovení," uvedla mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.
Ombudsman ale vidí situaci jinak.
"Stížnosti, s nimiž se lidé na ochránce začínají obracet, potvrzují problémy, na něž ochránce i například Legislativní rada vlády při projednávání zákonů poslance upozorňovali," uvedl Varvařovský.
Podle něj by lidé neměli zůstat bez peněz. Chce proto, aby ministerstvo zákon zvážilo změnu zákona a nárok na pomoc od státu by tři měsíce neměli lidé, kteří odstupné skutečně dostali.
Změnit zákon už navrhují sociální demokraté. "Sociální demokracie považuje tento stav za neakceptovatelný a v nejbližší době proto předloží novelu zákona o zaměstnanosti," uvedl Sobotka.