Konec placených zpráv zadarmo, oznámil Google

hp
2. 12. 2009 16:50
Nejpopulárnější vyhledávač tak vyhověl kritice médií, že umožnuje lidem zdarma číst jinak placené texty.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Neomezený přístup k jinak placeným zprávám médií pro uživatele vyhledávače Google skončí. Lidé si jeho prostřednictvím už nebudou moci číst zdarma texty, které média na vlastních stránkách zpoplatňují.

Google totiž oznámil, že upravil First Click Free program, který omezí přístup uživatelů ke čtení placených zpráv. Lidé si tak budou moci denně otevřít jen pět článků.

Ten, kdo si bude chtít přečíst další texty, bude si muset buď zaplatit předplatné, nebo se na internetových stránkách zaregistrovat.

"Pokud jste uživatel Googlu, znamená to, že se vám může objevit registrační stránka, kliknete-li za den na více než pět článků na stránkách vydavatele, který používá First Click Free," uvedl na oficiálním blogu společnosti její produktový manažer Josh Cohen.

Společnost Google tak zareagovala na kritiku mediálních společností, jimž se volný přístup uživetelů internetového vyhledavače k jejich placeným zprávám nelíbil. Nejvíce si na něj stěžoval většinový majitel a ředitel mediálního konglomerátu News Corporation Rupert Murdoch.

Murdoch dokonce obvinil Google z toho, že na webovém zpravodajství vydělává na úkor investic mediálních společností do jeho tvorby. Podle jeho představy by lidé měli na internetu platit za veškeré zpravodajské produkty médií.

Společnost News Corporation už zpoplatnila internetový přístup ke zprávám na stránkách The Wall Street Journalu a plánuje, že čtenáři budou platit i na webech britských listů The Sun, The Times a dalších.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy