Končí německá cestovka GTI Travel, dotkne se to i Čechů

ČTK ČTK
4. 6. 2013 15:34
Krach postihne desetitisíce turistů, důvodem jsou vysoké dluhy
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Německá cestovní kancelář GTI Travel kvůli vysokým dluhům ukončila svou činnost. Krach postihne desetitisíce turistů, mezi nimi až 1500 Čechů, kteří si od ní zakoupili zájezd. Podle odhadů mohou být s touto cestovní kanceláří v zahraničí desítky Čechů.

"České cestovní agentury obdržely v pondělí večer sdělení německé cestovní kanceláře GTI Travel GmbH z Düsseldorfu, že cestovní kancelář ukončuje prodej zájezdů. Nyní se svými prodejci nekomunikuje. Z internetových nabídek byly zájezdy této CK již staženy," řekla ČTK tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Kateřina Petříčková.

Zájezdový portál NaCesty.cz eviduje v zahraničí 14 Čechů, kteří s GTI vyjeli na dovolenou. Dalších 100, kteří si zájezd koupili, už neodcestuje. Velká část lidí si ale podle Jaroslava Valenty z tohoto serveru mohla koupit zájezd přímo na stránkách německé cestovní kanceláře.

Důvodem úpadku jsou zřejmě rozsáhlé dluhy u zahraničních partnerů. Krach cestovní kanceláře, která v Německu patřila mezi velké touroperátory, postihne celkově desetitisíce lidí. Letecká společnost Sky Airlines zrušila jejich lety. Jedná se o zásadní problém i pro polskou dceřinou společnost GTI Travel Poland.

Čeští klienti se mají obracet na prodejce

V České republice prodávaly zájezdy pořádané cestovní kanceláří GTI Travel agentury specializované na prodej zájezdů od německých cestovních kanceláří. Tento úpadek se pravděpodobně dotkne několika českých klientů, kteří se nacházejí v zahraničí. Dovolenou si od GTI koupilo podle odhadů až 1500 českých turistů.

Cestovní kancelář GTI Travel je podle prvních informací AČCKA pojištěna proti úpadku u pojišťovny HanseMerkur Reiseversicherung na částku 150 milionů eur. Prodejci již řeší situaci s pojišťovnou a informují své klienty, kteří měli odlétat v nejbližších dnech.

"S úpadkem zahraničního touroperátora nejsou na českém trhu zkušenosti. Postup pojistného plnění pro dotčené klienty by však měl být podobný jako při krachu české CK. Zákazníci, kteří mají koupený zájezd od této CK, by se měli ohledně dalšího postupu obrátit na svého prodejce, u kterého zájezd zakoupili," uvedla Petříčková.

Cestovní kancelář German Travel International byla založena v roce 1994 v Düsseldorfu. GTI se specializuje na zájezdy do Turecka, Bulharska, Egypta, Tuniska, na Baleárské, Kanárské a řecké ostrovy a na Kypr.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Kam do cestovní kanceláře?

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy