Novelu schválila Poslanecká sněmovna v dubnu. Prezidentské veto ji nyní odstranilo jednou provždy, protože o tomto zákoně nová sněmovna jednat nemůže, mohla by jej přehlasovat jen ta stará, jenže ta už to nestihne.
Kritici normy, kterou sociálnědemokratická vláda připravila v reakci na několik afér s nekvalitním či předraženým zbožím v supermarketech, byli přesvědčeni: Novela se nakonec obrátí proti spotřebiteli.
Viceprezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka navíc upozorňoval, že dnes zamítnutý návrh podporuje korupční prostředí, protože nerozlišuje výši sankcí za jednotlivé přestupky. "Vše by záleželo jen na subjektivním posuzování jednotlivých členů státních dozorových orgánů," varoval Juračka.
Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban změnu dlouhodobě hájil - podle něj zákon mohl spolehlivě ochránit nakupující před nekalými praktikami obchodníků a zamezit podvodům. Z jakých expertíz či zahraničních studií, v nichž by byl popsán dopad podobné úpravy, jeho úřad vycházel, neuvedl.
I malé obchody?
Podle jednoho z kritiků novely, místopředsedy zemědělského výboru parlamentu Jaroslava Pešána, konečná podoba zákona přinášela značná rizika pro spotřebitele.
"V zákonu není na žádném místě uvedeno, že se týká jen obchodních řetězců. To znamená, že pokutu ve výši 50 milionů korun může za srovnatelný přestupek dostat i malá pultová prodejna, což ji samozřejmě zlikviduje," upozorňoval Pešán po schválení novely poslanci.
"A naopak, pokud by za stejný přestupek byla výše sankcí jiná u řetězců a jiná v menších prodejnách, byla by to diskriminace velkých obchodníků, takže z jejich strany lze očekávat žaloby. Dozorové orgány tak budou muset absolvovat prakticky nevyhnutelné soudní spory, a nebudou tak schopné plně se věnovat potřebné kontrolní činnosti," zdůrazňoval Pešán.
Autor je spolupracovníkem redakce